Raport o stanie przygotowań 100-lecia

Podczas przygotowań do obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego nadszedł czas na spotkanie ze strażnikami historii polskiego futbolu – przewodniczącym Klubu Seniora w PZPN Andrzejem Strejlauem oraz szefem Klubu Wybitnego Reprezentanta Dariuszem Dziekanowskim. W trudnym pandemicznym czasie miejsca na rozmowy użyczył PKOl., który wspiera działania Fundacji zmierzające do uczczenia jubileuszu najwybitniejszego polskiego szkoleniowca.

 

Zbigniew Boniek zadebiutował w kadrze Kazimierza Górskiego w 1976 roku, ale na igrzyska do Montrealu ostatecznie nie pojechał. Zadecydować o tym miał występ Zibiego w towarzyskim spotkaniu z Irlandią…
fot. Dariusz Gorski/FOTONOVA

 

Obu przedstawiać w zasadzie nie trzeba, obaj są dziś wziętymi komentatorami telewizyjnymi. Strejlau był najbliższym współpracownikiem Kazimierza Górskiego podczas jego selekcjonerskiej kadencji, a kilkanaście lat później samodzielnie objął drużynę narodową. Dziekanowski był jednym z największych talentów w historii polskiego futbolu, genialnym technikiem. W barwach reprezentacji Polski uczestniczył w finałach mistrzostw świata w 1986 roku, w których pełnię talentu objawił Diego Maradona. A biało-czerwoni zakwalifikowali się do czołowej 16-tki globu.

 

Szefowie Klubów Seniora oraz Wybitnego Reprezentanta zadeklarowali wszelką pomoc w organizacji Gali i innych wydarzeń upamiętniających Trenera Wszech Czasów. W zakresie swych kompetencji na pełnionych funkcjach. Zostali przy tym poinformowani o trudnościach w komunikacji z prezesem PZPN, Zbigniewem Bońkiem, w sprawie 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, który konsekwentnie nie wyraża woli i zainteresowania współpracą przy organizacji obchodów, które Patronatem Honorowym objęli Pan Andrzej Duda, prezydent RP oraz Andrzej Kraśnicki, prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

W tym miejscu warto dodać, że Klub Wybitnego Reprezentanta obejmuje 45 nazwisk najbardziej zasłużonych polskich piłkarzy. Aż 14 z nich to Orły Górskiego. A dwóch kolejnych – właśnie Zbigniew Boniek oraz Paweł Janas – zadebiutowało w kadrze narodowej podczas kadencji Pana Kazimierza. Konkretnie – podczas sprawdzianów przed igrzyskami olimpijskimi w Montrealu w 1976 roku. Do Kanady polecieli jednak inni zawodnicy, którzy w tamtym okresie bardziej pasowali do szkoleniowej koncepcji lub byli w wyższej formie.

 

Zarząd Fundacji