Wystawa na 100-lecie w Muzeum Legii

Od 4 marca w Muzeum Legii można zwiedzać czasową wystawę poświęconą Kazimierzowi Górskiemu, najbardziej utytułowanemu selekcjonerowi reprezentacji Polski, ale również byłemu piłkarzowi i trenerowi Legii, która stała się klubem szczególnie bliskim jego sercu – czytamy w komunikacie klubu. “Ekspozycja, którą przygotował kustosz placówki Wiktor Bołba, jest związana z 100. rocznicą urodzin Trenera Tysiąclecia.”

 

 

Kustosz Muzeum Legii, Wiktor Bołba oprowadzanie po placówce, którą zarządza rozpoczyna od ekspozycji stałej. Tam również jest kącik Kazimierza Górskiego…. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

 

 

– Udało się nam zebrać kilka bardzo ciekawych eksponatów. Mamy tu chociażby pamiątkowy wazonik z 1948 roku, który Kazimierz Górski otrzymał w prezencie ślubnym od Legii Warszawa. Znajdują się tu także jego legitymacje klubowe, legijny dres, a także pamiątki związane z występami na igrzyskach olimpijskich i mundialu z 1974 roku – powiedział Wiktor Bołba, kustosz klubowego Muzeum. 

 

Eksponaty pochodzą nie tylko z archiwów Legii. W chęć upamiętnienia legendarnego selekcjonera włączyła się także jego rodzina i członkowie drużyny „Orłów Górskiego”, którzy pod wodzą szkoleniowca zdobyli brązowy medal w mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku.

 

Na wernisażu pojawili się znakomici goście. Andrzej Strejlau, Lesław Ćmikiewicz, Andrzej Supron oraz syn Dariusz Górski z rodziną zostali powitani przez opiekuna muzeum oraz członka zarządu Legii Warszawa Tomasza Zahorskiego i prezesa Fundacji Kazimierza Górskiego Janusza Jesionka, z którą klub nawiązał współprace przy obchodach.

 

 

– Bardzo mi miło, że tak ważna część pamiątek po Kazimierzu Górskim znajduje się w Muzeum Legii. Dziękuję panu Wiktorowi za zaangażowanie i inicjatywę w przygotowaniupowiedział prezes Jesionek.

 

 

– Zgromadziliśmy się w gronie wielu legend polskiego futbolu, żeby uczcić największą z nich. Czujemy dumę, że jako klub jesteśmy gospodarzami wyjątkowej wystawy. Wiktor Bołba wykonał fantastyczną pracę przygotowując ekspozycję. Bardzo nam potrzeba takich inspirujących postaci jak Kazimierz Górski. Doceniamy również dokonania Fundacji przy obchodach tego jubileuszu – dodał Tomasz Zahorski.

 

 

– Skromny, wielki człowiek. Kochał ludzi, a oni mu tę miłość odwzajemnili – podsumował Andrzej Strejlau, jego asystent.

 

 

Ekspozycję w Muzeum Legii otworzyli: Tomasz Zahorski – członek zarządu Legii, Janusz Jesionek – prezes Fundacji Kazimierza Górskiego, Wiktor Bołba – kustosz muzeum, Andrzej Strejlau – współpracownik Trenera Tysiąclecia, były szkoleniowiec Legii, Leszek Ćmikiewicz – Orzeł Górskiego, były legionista. FOT. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

 

 

Muzeum Legii przy ul. Łazienkowskiej 3 jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00. Wystawa, którą można zwiedzać z zachowaniem reżimu sanitarnego, planowana jest do końca roku. Zapraszamy!