Nieustanny apel do parlamentarzystów!

Sejm RP nie podjął jeszcze ostatecznych decyzji w sprawie wszystkich – docelowo ma być ich 7 – patronów roku 2021. Przypominamy, że zgłoszona została także postać dla naszej piłki, ale też całego sportu olimpijskiego kultowa. Zdobywca złotego i srebrnego medalu na igrzyskach, medalista mistrzostw świata – Kazimierz Górski. Głównym powodem zaproponowania kandydatury Trenera Wszech Czasów jest przypadająca 2 marca – a zatem już za niewiele ponad 4 miesiące – 100. rocznica Jego urodzin. Dlatego nieustanie i gorąco apelujemy, aby najważniejsi ludzie w Komisji Kultury, z przewodniczącym Piotrem Babinetzem na czele, a zwłaszcza prezydium Sejmu ostatnio najczęściej obradujące pod przewodnictwem marszałka Ryszarda Terleckiego nie zapomniało w tych trudnych dla wszystkich nie tylko w Polsce dniach o najznamienitszej postaci w historii polskiego futbolu i sportu w ogóle. 

 

 

U Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, z okazji wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Kazimierzowi Górskiemu w roku 2006 roku. Jacek Gmoch z prawej, obok Prezydenta RP. FOT. Kancelaria Prezydenta RP.

 

 

Niepowtarzalne wyniki nie wyczerpują listy pretekstów do zgłoszenia kandydatury Pana Trenera Górskiego. Wśród nich jest i taki, że środowisko sportowe – z którego wywodzi się wielu wybitnych Polaków – nigdy nie zostało w ten sposób uhonorowane. Najwyższa już zatem na to pora, a  nikt nie powinien mieć wątpliwości – także, a może przede wszystkim w parlamencie –  że nasz najbardziej utytułowany selekcjoner zasłużył na to jak nikt inny. Warto, aby posłanki i posłowie wiedzieli (i chcieli pamiętać) jak ważną postacią dla świata sportu – ale też ogólnie dla polskich dziejów był Pan Kazimierz. Śp. Prezydent RP, Lech Kaczyński, który współtworzył najnowszą historię kraju i znał się na sporcie, z niekłamaną przyjemnością gościł naszego Trenera Wszech  Czasów w swym pałacu. I nie wahał się przez moment nawet, aby przyznać Panu Kazimierzowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Zaś pośmiertnie – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski.

 

 

Śp. Pan Prezydent pamiętał bowiem doskonale, jak ważne społecznie były olimpijskie – a także ten z mistrzostw świata w 1974 roku – sukcesy, które nasi piłkarze odnieśli pod kierunkiem selekcjonera Górskiego. I że zespół Orłów Górskiego przez lata zaliczał się do ścisłej światowej czołówki, i był z tego tytułu powodem do dumy dla wszystkich – bez wyjątku –  rodaków. A szkoleniowiec reprezentacji Polski z tego złotego okresu był osobą, która jak nikt inny łączyła wszystkich obywateli. Zarówno kibiców, jak i nie-kibiców, choć wówczas tych drugich było naprawdę niewielu; drużyna narodowa była – bez słowa przesady – dobrem narodowym. Dlatego pamięć o tamtych bohaterach światowych stadionów, ze szczególnym uwzględnieniem roli Kazimierza Górskiego, powinna być starannie pielęgnowana. Przez obecne pokolenia, jak również przyszłe…  

 

 

Postać Kazimierza Górskiego jest bardzo pozytywnie postrzegana przez urzędującego Prezydenta RP, Pana Andrzeja Dudę. Rekomendację dał szef PKOl. Andrzej Kraśnicki i kierownictwo PZPN. Bardzo przychylnie nastawiony do nominacji na Człowieka Roku 2021 dla najwybitniejszego szkoleniowca polskich piłkarzy nastawiony jest europoseł Ryszard Czarnecki, który nadal usilnie lobbuje za tą ideą. Ale ludzi dobrej woli w parlamencie, którzy z przychylnością odniosą się do propozycji, która została na forum parlamentu przedłożona przez Komisję Sportu – a przede wszystkim ją poprą – potrzeba znacznie więcej. Właśnie dlatego ponownie apelujemy o poparcie i pamięć, na które niewątpliwie zasłużył dla patrona Stadionu Narodowego – a przypominamy, że tę decyzję Sejm III RP podjął przez aklamację – do parlamentarzystów. Z wszystkich politycznych opcji, ale też i bez względu na przynależność partyjną, gdyż Trener Górski był człowiekiem sportu i osobą apolityczną. Apelujemy ze szczególnym uwzględnieniem marszałka kierującego pracami prezydium Sejmu, w którego kompetencjach jest wybór postaci, pod których egidą przebiegać będzie w Polsce cały 2021. A zatem rok, w którym przypada 100. rocznica urodzin wielkiego szkoleniowca i wybitnego Polaka – Kazimierza Górskiego.

 

Fundacja Kazimierza Górskiego