Fundacja Kazimierza Górskiego

29.05. 2021
ZAWSZE PAMIĘTAJMY O KAZIMIERZU GÓRSKIM! 

 

 

W Szeligach odbyła się Gala z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Perfekcyjnie zorganizowana przez TVP, a poprowadzona przez duet Przemysław Babiarz – Maciej Kurzajewski. I śpiewająca!

 

Wystąpili Maryla Rodowicz i Andrzej Dąbrowski, których przeboje towarzyszyły reprezentantom Polski w tamtych latach, ale także – między innymi – Tulia, Cleo, i Stanisław Karpiel-Bułecka. Na uroczystości pojawili się oczywiście piłkarze z niezapomnianej jedenastki Orłów Górskiego, z Włodkiem Lubańskim, Jankiem Tomaszewskim, Grzegorzem Latą i Jerzym Gorgoniem na czele. Głównym organizatorem uroczystości w hali Transcolor,  przy współpracy Fundacji Kazimierza Górskiego, była TVP, głównym partnerem Gali – grupa Lotos, natomiast patronem medialnym Polskie Radio.

 

Tuż przed finałem Gali na scenie pojawił się prezes Fundacji Kazimierze Górskiego, Janusz Jesionek, dziękując wszystkim, którzy na to zasłużyli, przy organizacji uroczystości. W pierwszej kolejności Partnerowi Głównemu wydarzenia – Grupie LOTOS.

 

Ze sceny wspominali legendarnego szkoleniowca córka i syn, Urszula i Dariusz, byli selekcjonerzy: Andrzej Strejlau, Paweł Janas, Jerzy Engel i Jacek Gmoch, przede wszystkim jednak zawodnicy.

 

– Wszyscy wspominają tytuł króla strzelców mistrzostw świata, który wywalczyłem podczas Weltmeisterschaft 1974, ale gdyby nie pan Kazimierz, miałbym zupełnie inne zadania w reprezentacji. Trener Gmoch miał bowiem plan przekwalifikowania mnie na prawego obrońcę… Usłyszał jednak: „Jacuś, daj spokój, a kto będzie dla nas strzelał bramki”. I trener Górski zrealizował swój plan na mnie – przypomniał Lato.

 

– Powiedziałem kiedyś, że pan Kazimierz był papieżem polskiej piłki. I podtrzymuję! Naprawdę bowiem pokazał, że Polacy nie gęsi i swój futbol mają. Z przeciętnych kopaczy, zbudował zespół, którego bali się wszyscy na świecie. Zespół, który odniósł zwycięski remis na Wembley, a potem zachwycił świat podczas finałów Weltmeisterschaft 1974 – ocenił Tomaszewski.

 

– Uważam, że była wielka szansa na występ w wielkim finale mistrzostw świata. Musieliśmy wygrać z Niemcami, ale mieliśmy niezbędne atuty. Gdyby organizatorzy przesunęli Mecz na Wodzie z reprezentacją RFN, nie bylibyśmy bez szans. Kałuże ograniczyły jednak nasze walory, a co za tym idzie szanse. A mimo to wypracowaliśmy bramkowe okazje…  – dodał Gorgoń. – Przy okazji wyjaśniam, że przed finałem olimpijskim w Montrealu nie przestraszyłem się. Na rozgrzewce odnowiła mi się kontuzja. I naprawdę nie mogłem oddychać. Musiałem poprosić o zmianę, nie mogłem zachować się inaczej…

 

W finale Gali wystąpił prezes TVP, Jacek Kurski, który miał płomienne przemówienie.

 

– Jest misją TVP łączyć rodaków i pokolenia. A nie ma chyba osoby bardziej szanowanej i powszechnie lubianej niż Kazimierz Górski. Dziś możemy jedynie pomarzyć o srebrnym medalu wielkiego turnieju o charakterze światowym, po którym ten legendarny szkoleniowiec pożegnał się z pracą w reprezentacji. Dlatego było mi po prostu wstyd, że pan Kazimierz odchodził w niesławie po występie w finale olimpijskim w Montrealu. Na szczęście naród zrozumiał swój błąd, zrozumiał i docenił to, jak wielkim człowiekiem był pan trener. Znaleźli się ludzie, którzy przeprosili pana Kazimierza za tamten nietakt. Świętej pamięci pan prezydent Lech Kaczyński odznaczył Trenera Tysiąclecia najwyższym odznaczeniem państwowym. Szanowni Państwo, pamiętajmy o Kazimierzu Górskim do końca życia!

 

Do Gali (emisja 5 czerwca, o godzinie 20 w TVP 2) będziemy jeszcze oczywiście wracać na stronie Fundacji. Już teraz zapraszamy na bogato ilustrowany fotoreportaż z uroczystości.

 

 

 

 

 

 

28.05. 2021
TO JUŻ DZIŚ – GALA Z OKAZJI 100-LECIA URODZIN KAZIMIERZA GÓRSKIEGO!

 

W piątek, 28 maja br., Fundacja Kazimierza Górskiego – wraz z Telewizją Polską SA – organizuje Galę z okazji 100-lecia urodzin Trenera Tysiąclecia. Gala odbędzie się w Szeligach, w hali widowiskowej Transcolor. Partnerem Głównym uroczystości została Grupa LOTOS. Patronat honorowy na uroczystością objął Prezydent RP, Andrzej Duda.

 

Kazimierz Górski był piłkarzem i jednym z najwybitniejszych trenerów piłkarskich w XX wieku. Z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku (Monachium) oraz po wicemistrzostwo olimpijskie na kolejnych igrzyskach (Montreal). Najbardziej prestiżowym osiągnięciem w selekcjonerskiej karierze Kazimierza Górskiego było zdobycie z polską kadrą brązowego medalu mistrzostw świata w 1974 roku (RFN). W trakcie swojej przygody z piłką klubową pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Grecji oraz czterokrotnie po puchar Grecji. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z Legią Warszawa. W latach 1991-1995 pełnił funkcję prezesa PZPN, a od 1995 roku funkcję honorowego prezesa polskiej federacji piłkarskiej.

 

– Grupa LOTOS aktywnie angażuje się w promocję sportu. Jesteśmy dumni, że jako Główny Sponsor Reprezentacji Polski w piłce nożnej, mamy możliwość wspierać również ideę kultywowania postaci, takich jak Kazimierz Górski, które odegrały istotną rolę w kształtowaniu współczesnych postaw sportowych i piłkarskich  – twierdzi Kinga Fedorowska, Dyrektor ds. marketingu Grupy LOTOS S.A.

 

– Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się niezmiernie rzadko – przypomina Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierza Górskiego. – Był bardzo spokojną osobą, i to okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas kadencji Górskiego zawsze rywalizowała o te najwyższe. Potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowych.

 

 

Włodzimierz Lubański był pierwszym kapitanem reprezentacji Polski prowadzonej przez Kazimierza Górskiego. Paweł Janas – debiutował w Orłach Górskiego w 1976 roku. Po latach spotkali się na konferencji prasowej przed Galą z okazji 100-lecia urodzin wybitnego szkoleniowca. I wspólnie wystąpią w telewizyjnym widowisku upamiętniającym Trenera Tysiąclecia

 

 

Obchody 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego rozpoczęły się w grudniu ub. roku, kiedy PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą „TLK Górski”. W okazji rocznicy urodzin Poczta Polska wyemitowała znaczek z podobizną Trenera Tysiąclecia, natomiast Mennica Polska wybiła pamiątkowy medal, w limitowanym nakładzie 100 sztuk. Na rynku kolekcjonerskim pojawił się także pamiątkowy banknot o nominale 0 euro, którego emitentami są Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Banknoty Pamiątkowe Spółka. z o.o. Wspomniany walor zapoczątkował numizmatyczną serię „Orły Górskiego”. Kolejny punkt obchodów to wystawa „Łączy nas Kazimierz Górski”, którą do 10 września można obejrzeć w MSiT. Osobną, pokazującą rozdział życia szkoleniowca przy Łazienkowskiej, prezentuje od 4 marca Muzeum Legii Warszawa. Nakładem wydawnictwa „Znak” – i pod patronatem Fundacji Kazimierza Górskiego, ukazała się biografia „Górski. Wygramy my albo oni”.

 

Kulminacyjnym punktem obchodów jest Gala z udziałem wielu zawodników słynnego trenera, zaplanowana pierwotnie na 28 lutego, ale ze względów pandemicznych przesunięta najpierw na 24 kwietnia, a ostatecznie – na 28 maja. Widowisko nagrane w Szeligach zostanie wyemitowane 5 czerwca w TVP 2.

 

– Nazwisko Górskiego kojarzy mi się z  najwspanialszym okresem w mojej sportowej karierze. Przez 17 lat występowałem w reprezentacji Polski, a przez tych kilka byłem prowadzonej przez pana Kazimierza, i bez cienia przesady mogę ocenić, że dane mi było bronić wówczas barw narodowych razem ze złotą generacją zawodników w naszym futbolu – dodaje Włodzimierz Lubański. – W każdej formacji mieliśmy bardzo dobrych piłkarzy, bez wątpienia europejskiego formatu. A i jako zespół z pewnością zaliczaliśmy się do ścisłej światowej czołówki. Tyle tylko, że gdyby nie pan Kazimierz, nie byłoby ani takiej atmosfery, ani zrozumienia, ani jedności, które wypracował nasz selekcjoner. To był wspaniały, naprawdę wyjątkowy człowiek. Przekonał nas, że nie jesteśmy gorsi od zespołów z bogatego zachodu, w potem – nauczył wygrywać z nimi wygrywać. Prawda jest zresztą taka, że już wejście na najwyższy stopień  olimpijskiego podium w Monachium było fantastycznym osiągnięciem i historycznym wynikiem. Ja do dziś ma to wspomnienie mam ciarki i nadal bardzo się wzruszam. Bo wejście na najwyższy stopień podium było wzruszającym, magicznym momentem…

 

 

 

 

 

26.05. 2021
GRUPA LOTOS PARTNEREM GŁÓWNYM GALI 100-LECIA!

 

 

Z przyjemnością zawiadamiamy, że Partnerem Głównym Gali, która uświetni 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego została Grupa LOTOS. Koncern paliwowy mający siedzibę w Gdańsku, zaliczany do największych i najnowocześniejszych rafinerii na świecie, jest wielkim mecenasem polskiego sportu. W swej strategii sponsoringowej uwzględnił także uhonorowanie pamięci o Trenerze Tysiąclecia i jego – najwspanialszej w naszych piłkarskich dziejach – drużynie.

 

 

„W swojej aktywności sponsoringowej wspieramy sport kwalifikowany, amatorski, jak również cykliczne wydarzenia sportowe. Dla wzmocnienia przekazu reklamowego i budowania wizerunku firmy społecznie odpowiedzialnej, Grupa LOTOS realizuje i wspiera programy społeczno-sportowe ukierunkowane na rozwój młodzieży, kolejnych pokoleń sportowców – czytamy na stronie Grupy LOTOS, Partnera Głównego Gali. – Współpraca odbywa się głównie w wymiarze lokalnym poprzez sponsoring klubów i zespołów z otoczenia, w jakim funkcjonuje spółka. Realizowane są jednak również projekty o wymiarze ogólnopolskim.”

 

Gala rocznicowa odbędzie się w piątek 28 maja, w hali Transcolor w Szeligach. Fundacja Kazimierza Górskiego organizuje tę uroczystość w kooperacji z TVP, na której antenach zostanie wyemitowane widowisko z obchodów 100-rocznicy urodzin Trenera Tysiąclecia.

 

 

25.05. 2021
PREZYDENT  RP, ANDRZEJ DUDA, HONOROWYM PATRONEM GALI 100-LECIA

 

„W szczególnym czasie Narodowych Obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej; dla uczczenia wielkich zasług Kazimierza Górskiego, piłkarza oraz najwybitniejszego trenera reprezentacji Polski w piłce nożnej, który poprowadził Biało-Czerwonych do historycznych sukcesów” – napisał w Prezydent RP, Andrzej Duda obejmując patronat honorowy nad Galą z okazji 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego.

 

 

 

13.05. 2021
ANCZOK, BENIGIER I BULZACKI JUŻ NA BANKNOTACH!

 

Przypominamy, że w serii „Orły Górskiego”, którą zapoczątkował numizmat z wizerunkiem Trenera Tysiąclecia, ostatnio ukazały się banknoty pamiątkowe z podobiznami Zygmunta Anczoka, Jana Benigiera i Mirosława Bulzackiego. 

 

Fundacja Kazimierza Górskiego, wraz z partnerami, którymi są Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz Banknoty Pamiątkowe spółka z o.o. kontynuuje emisję kolekcji Orły Górskiego. Do nabycia są pamiątkowe banknoty  (o nominalne  0 euro). Podstawowa wersja numizmatu kosztuje 20 złotych. Blister w wersji standardowej można nabyć za 100 złotych, natomiast w Gold Edition (podwójne etui) – za 2 złotych. Wydawcy przygotowali także unikatowy album wraz z opisem historii Orłów Górskiego oraz sylwetkami każdego z bohaterów.

 

 

Kilka słów o Anczoku, niezapomnianym lewym obrońcy

 

Największym sportowym sukcesem Anczoka było wywalczenie złotego medalu na igrzyskach w Monachium w 1972 roku. W turnieju olimpijskim wystąpił we wszystkich spotkaniach. Był wówczas u szczytu powodzenia, nigdy wcześniej – ale i nigdy później – nie mieliśmy w reprezentacji Polski piłkarza tej klasy na lewej obronie. Wydawało się, że własną legendę będzie budował jeszcze przez długi czas… Miał przecież dopiero 26 lat, i dopiero wchodził w najlepszy dla piłkarza wiek gdy Orły Górskiego szykowały się do eliminacji Weltmeisterschaft 1974. Niestety, Anczok wystąpił tylko w pierwszym spotkaniu kwalifikacji, z Walią w Cardiff w marcu 1973 roku. Na przeszkodzie w kontynuowaniu niezwykle udanej reprezentacyjnej kariery stanęły kontuzje. Przede wszystkim złamanie kości śródstopia tuż przed wyjazdem kadry na mundial do Niemiec.

 

 

Z kim wygrał Benigier (rywalizację o wyjazd na IO do Montrealu)?

 

Benigier nie może narzekać na brak fartu. 26 maja 1976 roku, gdy reprezentacja Polski zmierzyła się z Irlandią w Poznaniu, on wszedł na boisko dopiero w drugiej połowie. Zmienił Zbigniewa Bońka, który miał pecha o tyle, że do przerwy biało-czerwoni przegrywali 0:2, zaś Zibi nie realizował zadań taktycznych, które dostał od trenera Kazimierza Górskiego. Po zmianie stron wyniku nie udało się już co prawda odwrócić biało-czerwonym, ale gra naszego zespołu wyglądała znacznie lepiej. W efekcie na igrzyska do Montrealu powołanie otrzymał Benigier, natomiast gracz Widzewa noszący ksywkę Murzyn – nie. Brak w bogatym w dorobku medalu olimpijskiego do dziś uwiera późniejszego selekcjonera reprezentacji Polski i prezesa PZPN. Zwłaszcza że w ślad za srebrem – po latach – do uczestników turnieju w Kanadzie trafiły także olimpijskie emerytury.

 

 

Krótka sylwetka Bulzackiego, świetnego stopera z pechem do… konkurentów

Mirosław Bulzacki był pierwszym Odkryciem Roku w plebiscycie tygodnika „Piłka Nożna”. Zagrał tak fantastycznie w trzech eliminacyjnych spotkaniach z Wyspiarzami – dwóch z Anglią i Walią przed własną publicznością – że w zasadzie nie pozostawił wyboru jurorom z branżowego pisma. Jako jeden z nielicznych na świecie forstoperów nie pozwolił, i to w aż trzech meczach (!) z Holandią zdobyć gola „Boskiemu” Johanowi Cruyffowi. Przy wszystkich swoich przymiotach „Funio” miał jednak także… niefart. Po pierwsze, grał w okresie, kiedy hegemonem na środku reprezentacyjnej defensywy był Jerzy Gorgoń, a rozpoczęła się także przygoda z kadrą drugiego z naszych najlepszych w historii stoperów Władysława Żmudy. Obaj konkurenci prezentowali najwyższą światową klasę, zatem fakt, że łodzianin zdołał przez 2,5 roku rozegrać aż 23 mecze w zespole narodowym i tak jest jednak osiągnięciem szczególnym.

 

 

Banknoty pamiątkowe dostępne są na platformie sprzedażowej:

https://orlygorskiego.esouvenir.pl/

 

Zapowiadamy, że kolejna sposobność do uzupełniania tej niecodziennej kolekcji, będzie już w trakcie czerwcowych finałów mistrzostw Europy!

 

 

15.04.2021
ROCZNICOWA GALA 28 MAJA. W SZELIGACH

 

Uprzejmie informujemy, iż po rozmowach z przedstawicielami kierownictwa Telewizji Polskiej SA podjęliśmy decyzję – niestety kolejną –  dotyczącą zmiany terminu Gali z okazji 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego. Odbędzie się ona ostatecznie w piątek, 28 maja, w podwarszawskich Szeligach, które graniczą ze stołecznym Bemowem.

 

 

 

Dojazd samochodem z centrum Warszawy do studia Transcolor (przy ul. Szeligowskiej 48) zajmuje około pół godziny. To miejsce znane w branży filmowej, telewizyjnej i reklamowej. Produkowane są tam cieszące się największą w Polsce popularnością talk-show. Funkcjonujące od 15 lat studio dysponuje jednymi z największych hal w stolicy.

 

Pierwotnie rocznicowa Gala miała odbyć się 28 lutego, a następny ustalony z kierownictwem TVP termin upłynie 24 kwietnia. Na przeszkodzie w przeprowadzeniu imprezy poświęconej Trenerowi Tysiąclecia stawały dotąd obostrzenia pandemiczne.  Jak mawiał pan Kazimierz: – Dopóki piłka w grze, wszystko jest możliwe, ale tym razem wspólnie założyliśmy, iż jest to termin nieprzekraczalny. I ostateczny.

 

 

 

 

04. 03.2021
WYSTAWA NA 100-LECIE W MUZEUM LEGII

 

Od 4 marca w Muzeum Legii można zwiedzać czasową wystawę poświęconą Kazimierzowi Górskiemu, najbardziej utytułowanemu selekcjonerowi reprezentacji Polski, ale również byłemu piłkarzowi i trenerowi Legii, która stała się klubem szczególnie bliskim jego sercu – czytamy w komunikacie klubu. “Ekspozycja, którą przygotował kustosz placówki Wiktor Bołba, jest związana z 100. rocznicą urodzin Trenera Tysiąclecia.”

 

 

Kustosz Muzeum Legii, Wiktor Bołba oprowadzanie po placówce, którą zarządza rozpoczyna od ekspozycji stałej. Tam również jest kącik Kazimierza Górskiego…. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

 

 

– Udało się nam zebrać kilka bardzo ciekawych eksponatów. Mamy tu chociażby pamiątkowy wazonik z 1948 roku, który Kazimierz Górski otrzymał w prezencie ślubnym od Legii Warszawa. Znajdują się tu także jego legitymacje klubowe, legijny dres, a także pamiątki związane z występami na igrzyskach olimpijskich i mundialu z 1974 roku – powiedział Wiktor Bołba, kustosz klubowego Muzeum. 

 

Eksponaty pochodzą nie tylko z archiwów Legii. W chęć upamiętnienia legendarnego selekcjonera włączyła się także jego rodzina i członkowie drużyny „Orłów Górskiego”, którzy pod wodzą szkoleniowca zdobyli brązowy medal w mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku.

 

Na wernisażu pojawili się znakomici goście. Andrzej Strejlau, Lesław Ćmikiewicz, Andrzej Supron oraz syn Dariusz Górski z rodziną zostali powitani przez opiekuna muzeum oraz członka zarządu Legii Warszawa Tomasza Zahorskiego i prezesa Fundacji Kazimierza Górskiego Janusza Jesionka, z którą klub nawiązał współprace przy obchodach.

 

 

– Bardzo mi miło, że tak ważna część pamiątek po Kazimierzu Górskim znajduje się w Muzeum Legii. Dziękuję panu Wiktorowi za zaangażowanie i inicjatywę w przygotowaniupowiedział prezes Jesionek.

 

 

– Zgromadziliśmy się w gronie wielu legend polskiego futbolu, żeby uczcić największą z nich. Czujemy dumę, że jako klub jesteśmy gospodarzami wyjątkowej wystawy. Wiktor Bołba wykonał fantastyczną pracę przygotowując ekspozycję. Bardzo nam potrzeba takich inspirujących postaci jak Kazimierz Górski. Doceniamy również dokonania Fundacji przy obchodach tego jubileuszu – dodał Tomasz Zahorski.

 

 

– Skromny, wielki człowiek. Kochał ludzi, a oni mu tę miłość odwzajemnili – podsumował Andrzej Strejlau, jego asystent.

 

 

Ekspozycję w Muzeum Legii otworzyli: Tomasz Zahorski – członek zarządu Legii, Janusz Jesionek – prezes Fundacji Kazimierza Górskiego, Wiktor Bołba – kustosz muzeum, Andrzej Strejlau – współpracownik Trenera Tysiąclecia, były szkoleniowiec Legii, Leszek Ćmikiewicz – Orzeł Górskiego, były legionista. FOT. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

 

 

Muzeum Legii przy ul. Łazienkowskiej 3 jest otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach 11:00 – 17:00. Wystawa, którą można zwiedzać z zachowaniem reżimu sanitarnego, planowana jest do końca roku. Zapraszamy!

 

 

 

 

02.03.2021

100. URODZINY KAZIMIERZA GÓRSKIEGO. FOTORELACJA

 

Obchody 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego miały uroczystą oprawę. Trenera Tysiąclecia uczcili członkowie rządu, przedstawiciele najwyższych władz Mazowsza i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, posłowie, Orły Górskiego.
– Kazimierz Górski jakiego pamiętamy, to także wspaniały człowiek w wymiarze pozasportowym. Bardzo życzliwy, kulturalny i spokojny, ale jednocześnie mocny i z wielkim autorytetem. Te cechy były kluczowe dla osiągnięcia historycznych sukcesów przez polskich piłkarzy pod jego kierunkiem – pokreślił  odpowiedzialny za sport w gabinecie Mateusza Morawieckiego, wicepremier Piotr Gliński. Zapraszamy na fotorelację z całego jubileuszowego dnia, który przypadał 2 marca. 

 

Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godzinie 7.30. Mszą świętą w intencji Kazimierza Górskiego, którą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego od 15 lat organizuje bliski przyjaciel rodziny Górskich, Józef Baryła. A kazania wygłasza niezmiennie inny bliski znajomy pana Kazimierza, ksiądz Adam Zelga:

 

Ksiądz Adam Zelga podczas pełnego osobistych odniesień kazania o Kazimierzu i Mariannie Górskich. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

 

 

 

We mszy świętej wzięła udział odpowiedzialna za sport w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sporu Anna Krukpa. Frekwencja już na porannym nabożeństwie była wysoka:

 

W porannej mszy świętej w intencji Trenera Tysiąclecia wzięło udział ponad 60 osób. W środku – między Dariuszem Górskim i prezesem Fundacji Januszem Jesionkiem – minister Anna Krupka. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

 

 

 

Po mszy liczna delegacja, z władzami Fundacji Orłów Górskiego (Andrzej Brusikiewicz, Janusz Jesionek) i stowarzyszenia Orły Górskiego (Lesław Ćmikiewicz) złożyła wiązanki i wieńce na grobie Kazimierza Górskiego, na wojskowych Powązkach:

 

Minister Annie Krupce przy grobie pana Kazimierza asystowali między innymi Andrzej Brusikiewicz, Janusz Jesionek i Lesław Ćmikiewicz. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

 

 

O godzinie 11.00 do obiegu – symbolicznie – został wprowadzony, ze specjalnie przygotowanego na tę okazję bankomatu, Euro Souvenir o nominale 0 Euro z wizerunkiem Kazimierza Górskiego. W inauguracji banknotu udział wzięli dyrektor stołecznego Muzeum Sportu i Turystyki, Sławomir Majcher oraz wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, posłanka Bożena Żelazowska:

 

Kazimierz Górski z… bankomatu. Numizmaty z miejsca cieszyły się wielką popularnością, przez pierwsze trzy godziny rozeszło się niemal 3000 sztuk tej limitowanej kolekcjonerskiej serii. Fot. Fundacja Kazimierza Górskiego

 

 

 

Na otwarciu wystawy “Łączy nas Kazimierz Górski” syn Trenera Wszech  Czasów, Dariusz, odebrał pamiątkowy portret – z podobizną z banknotu – od prezesa spółki Banknoty Pamiątkowe, która jest pomysłodawcą kolekcjonerskiej serii Orły Górskiego:

 

 

Pamiątka z pracy nad banknotem pozostała w rękach rodziny Górskich. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

 

 

 

Wystawę “Łączy nas Kazimierz Górski” punktualnie o godzinie 12.30 otworzył wicepremier rządu RP, Piotr Gliński:

 

 

 

Wernisaż, swoją osobą i bardzo rzeczowym przemówieniem uświetnił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

 

 

 

W tym czasie Prezydent RP, Andrzej Duda – który objął honorowy patronat nad uroczystą Galą 100-lecia, ze względu na pandemiczne obostrzenia przełożoną na 24 kwietnia – składał wieńce na grobie państwa Górskich. A tuż po zapadnięciu zmroku na Pałacu Prezydenckim pojawiła się rocznicowa iluminacja, która była pięknym akordem na zakończenie dnia obchodów urodzin Trenera Tysiąclecia:

 

 

Rocznicowe iluminacja z okazji 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego na Pałacu Prezydenckim. Druga, zupełnie inna, ale równie piękna, została wyświetlona Stadionie Narodowym, który nosi się Trenera Tysiąclecia. Fot. Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

 

 

 

Warto dodać, że w osobny sposób – składając wiązankę pod tablicą upamiętniającą Kazimierza Górskiego, wmurowaną na budynku przy ulicy Madalińskiego 49/51 – szacunek legendarnemu szkoleniowcowi oddali jego… prawnukowie: Kazimierz i Mikołaj. Oczywiście pod czujnym okiem mamy Bereniki – wnuczki trenera i współzałożycielki fundacji jego imienia:

 

 

Kazimierz i Mikołaj, prawnuczęta Kazimierza Górskiego wraz z mamą Bereniką zapali znicz pod tablicą upamiętniającą ich słynnego przodka. Fot. Berenika Górska

 

 

 

 

 

26.02.2021

ZNACZEK OBIEGOWY EMISJI “KAZIMIERZ GÓRSKI”

 

W piątek, 26 lutego br., Poczta Polska oddała w ręce klientów i filatelistów znaczek obiegowy emisji „Kazimierz Górski”. Nowy walor, w nakładzie miliona sztuk – wprowadzony do obiegu z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego trenera – trafi do placówek pocztowych  w całym kraju – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. 

 

Dariusz Górski, syn pana Kazimierza, prezentuje walor filatelistyczny.

Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 26 lutego br. w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki z udziałem Anny Krupki – sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu, prezesa oraz wiceprezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota i Wiesława Włodka, prezesa Fundacji Kazimierza Górskiego – Janusza Jesionka oraz prezesa PKOl – Andrzeja Kraśnickiego. W wydarzeniu wziął udział syn Kazimierza Górskiego – Dariusz Górski wraz z rodziną.

– Cieszę się, że setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego – wielkiego trenera, selekcjonera reprezentacji Polski – została uwieczniona w tak wyjątkowy sposób. W piłkarskiej historii naszego kraju nie było drugiego takiego trenera, jak Kazimierz Górski. Zwycięstwa i medale zdobyte przez “Orły Górskiego” należą do największych sukcesów polskiego sportu – powiedziała Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu.

 

Przemawia Anna Krupka, minister zarządzająca polskim sportem

 

Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku sylwetkę Kazimierza Górskiego. W limitowanej wersji, oprócz znaczka, Poczta Polska wydała kopertę FDC – czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona trenera XX wieku na murawie boiska piłkarskiego, podczas sesji treningowej z reprezentacją Polski. Datownik zawiera podpis Kazimierza Górskiego.

 

– Poczta Polska od lat honoruje swoimi znaczkami wybitnych Polaków, postaci znane ze świata kultury, nauki, ale także sportu, który rozsławia nasz kraj na arenie międzynarodowej. Kazimierz Górski należy niewątpliwie do grona osób, które zapisały się w historii naszego sportu i warto tę postać przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

 

Kazimierz Górski należy niewątpliwie do grona osób, które zapisały się w historii naszego sportu i warto tę postać przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Kazimierz Górski był piłkarzem i jednym z najwybitniejszych trenerów piłkarskich w XX wieku. Z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku (Monachium) oraz po wicemistrzostwo olimpijskie na kolejnych igrzyskach (Montreal). Najbardziej prestiżowym osiągnięciem w karierze trenerskiej Kazimierza Górskiego było zdobycie z polską kadrą brązowego medalu podczas mistrzostw świata w 1974 roku (RFN). W trakcie swojej przygody z piłką klubową pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Grecji oraz czterokrotnie po puchar Grecji. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z Legią Warszawa. W latach 1991-1995 pełnił funkcję prezesa PZPN, a od 1995 roku funkcję honorowego prezesa polskiej federacji piłkarskiej.

 

– Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się niezmiernie rzadko – stwierdził Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierza Górskiego. – Sukcesy zawodowe, które osiągnął – a przecież były olbrzymie – większość z nas popchnęłyby do niczym nieskrępowanej dumy. Pana Kazimierza jednak nie zmieniły. Był bardzo spokojną osobą, i to okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas kadencji Górskiego zawsze rywalizowała o te najwyższe. Potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowychpodkreślił Janusz Jesionek.

 

Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem – podkreślił Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierza Górskiego.

Obchody 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego rozpoczęły się już w grudniu ub. roku, kiedy PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą “TLK Górski”. W okazji rocznicy urodzin został wydany także pamiątkowy banknot, którego emitentem jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Kolejnym punktem obchodów będzie wystawa czasowa „Łączy nas Kazimierz Górski”, która zostanie zaprezentowana w dniach 2 marca – 10 września w tym muzeum. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Gala z udziałem wielu z podopiecznych słynnego trenera, zaplanowana na 24 kwietnia w Warszawie.

 

 

 

Obok znaczka syn pana Kazimierza Dariusz, wnuczka Berenika i prawnuk Kazimierz.

 

 

– Najnowsza emisja obiegowa Poczty Polskiej przypomina postać nietuzinkową, najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Kazimierz Górski nie tylko stworzył drużynę marzeń, z reprezentacją zdobył złoto i srebro olimpijskie oraz brąz na mistrzostwach świata, pokonał Anglię, Brazylię, Włochy i Argentynę, ale przede wszystkim pokazał, że Polacy nie muszą mieć kompleksów na boisku i potrafią wygrywać z najlepszymi – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

 

Poczta Polska wydała w 2018 roku znaczek honorujący Roberta Lewandowskiego. W 2019 roku do obiegu trafiły natomiast walory poświęcone Kazimierzowi Deynie oraz 100-leciu PZPN.

 

 

 

 

 

 

23.02.2021

PIERWSZA KONFERENCJA ZA NAMI. CO PRZED NAMI – W PONIŻSZYM PROGRAMIE OBCHODÓW 100-LECIA

Konferencja prasowa w gościnnych progach Muzeum Sportu i Turystyki, na której przybliżone zostały plany obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, a także przedstawiany był harmonogram emisji banknotu pamiątkowego z wizerunkiem Trenera Wszech Czasów zainaugurowała cykl obchodów rocznicowych.

– Obchody zostały podzielone na etapy, pandemia nie pozwoliła na organizację w najbliższych dniach wszystkich zaplanowanych wydarzeń, z którymi celowaliśmy w datę urodzin Kazimierza Górskiego, przypadających 2 marca – wyjaśnił Janusz Jesionek prezes Fundacji Kazimierza Górskiego. – Uroczystą Galę zaplanowaliśmy pierwotnie na 28 lutego, ale zaistniała konieczność przełożenia jej na 24 kwietnia. To w sumie jednak niewielka niedogodność, bowiem z góry zakładaliśmy, że świętować będziemy przez cały rok 2021.

 

 

Szymon Bereska, prezes spółki Banknoty Pamiątkowe poinformował natomiast, że zgodnie z planem – czyli właśnie 2 marca – na platformie www.orlygorskiego.esouvenir.pl rozpocznie się dystrybucja waloru kolekcjonerskiego poświęconego trenerowi Górskiemu.

 

– Nakład banknotu jest zamknięty i wyniesie 10 tysięcy egzemplarzy – oświadczy dr Bereska. – Rozpoczyna on serię „Orły Górskiego”, na której znajdą się zawodnicy występujący w trzech wielkich światowych turniejach, w których biało-czerwoni pod kierunkiem pana Kazimierza stawali na podium. Na banknotach znajdą się także dwaj szkoleniowcy, którzy asystowali trenerowi Górskiemu: Andrzej Strejlau i Jacek Gmoch. Dla kolekcjonerów, którzy w wygodny sposób chcieliby zabezpieczyć sobie całą kolekcję przygotowane zostały różne rozwiązania abonamentowe.

Oto pierwsza odsłona programu obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego:

 

13.12.2020. PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą TLK Górski

 

23.02.2021,godz. 11.00. Konferencja prasowa poświęcona planowi obchodów i promocji okolicznościowego banknotu z wizerunkiem Kazimierza Górskiego.

 

26.02., godz. 11.00. Konferencja prasowa  dotycząca promocji znaczka pocztowego z podobizną Kazimierza Górskiego /nakład 3 miliony/  z udziałem kierownictwa Poczty Polskiej, PKOL, Muzeum Sportu i Turystyki;

 

Początek akcji obejmującej   całą 19. kolejkę rozgrywek najwyższej ligi przygotowanej przez Ekstraklasę SA. i Fundację –  /zawodnicy wszystkich klubów wybiegną na przedmeczowe rozgrzewki w okolicznościowych koszulkach upamiętniających wybitnego trenera.

 

2.03., godz.  7.30.  Msza w Katedrze Polowej W.P. w intencji Kazimierza Górskiego;

 

godz. 9.00. Złożenie wiązanki kwiatów na grobie państwa Górskich na Cmentarzu Powązkowskim d. Wojskowym;

 

godz. 11.00. Uroczyste rozpoczęcie dystrybucji banknotów z wizerunkiem Kazimierza Górskiego;

 

godz. 12.30. Otwarcie wystawy w Muzeum Sportu i Turystyki, zatytułowanej „Łączy nas Kazimierz Górski”;

 

godz. 18.00. 3-godzinny blok publicystyczny w TVP Sport o życiu i działalności Kazimierza Górskiego;

 

godz. 21.00. Widowisko dokumentalne w TVP 1 o Trenerze Wszech  Czasów;

 

 

               Wydanie “Przeglądu Sportowego” ze specjalną 16-stronnicową wkładką o Kazimierzu Górskim; 

 

 

               Rozpoczęcie cyklu audycji o Kazimierzu Górskim w Polskim Radiu, 10 blokami programowymi  w „Jedynce”;

 

 

               Przekazanie Fundacji przez Mennicę Polską 100 okolicznościowych  medali z okazji rocznicy Kazimierza Górskiego;

 

 

                    Oświetlenie elewacji Stadionu Narodowego okolicznościowym neonem upamiętniającym urodziny Kazimierza Górskiego;

 

 

4.03., godz. 11.00.  Otwarcie wystawy o Kazimierzu Górskim w Muzeum Legii Warszawa przy ulicy Łazienkowskiej.

 

24.03.  Premiera najnowszej biografii Kazimierza Górskiego – autorstwa Mirosława Wlekłego, która ukaże się nakładem wydawnictwa „Znak” – zatytułowanej „Górski – wygramy my albo oni”.

 

24.04. Uroczysta Gala na cześć K. Górskiego z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz “Orłów Górskiego” . Program według scenariusza TVP przygotowującej widowisko publicystyczne, którego emisja została zaplanowana w majówkę.

 

 

Dalsze plany obejmują m.in. odsłonięcie dwóch murali w stolicy, a także cykl wydarzeń, które Fundacja będzie organizować we współpracy z Legią Warszawa. O szczegółach – będziemy informowali na bieżąco.

 

 

 

23.02.2021
KOLEJKA LIGOWA DEDYKOWANA TRENEROWI WSZECH CZASÓW

 

19. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy dedykowana jest legendarnemu trenerowi stulecia – Kazimierzowi Górskiemu. Najwybitniejszy szkoleniowiec w historii polskiego futbolu urodził się 2 marca 1921 roku i choć kojarzony jest głównie z reprezentacją, to także z polską ligą związany był jako piłkarz i trener.

 

 

Obchody rocznicy organizowane są wspólnie z Fundacją Kazimierza Górskiego. W ramach kolejki, która potrwa od piątku 26 lutego do niedzieli 28 lutego, wszyscy piłkarze wychodzić będą na przedmeczowe rozgrzewki w koszulkach okolicznościowych. W transmisjach z meczów pojawią się dedykowane grafiki telewizyjne. Treści poświęcone legendarnemu trenerowi pojawią się także we wszystkich kanałach multimedialnych PKO Bank Polski Ekstraklasy oraz klubów.

 

Kazimierz Górski, zanim poprowadził reprezentację do dwóch medali na igrzyskach olimpijskich i trzeciego miejsca na MŚ, grał w Ekstraklasie jako piłkarz Legii Warszawa. W latach 1948 – 1953 rozegrał 81 meczów, zdobywając 34 gole. W 1951 zdobył z warszawską drużyną brązowy medal.

 

Osiem lat później po zdobyciu doświadczenia trenerskiego w rezerwach Legii, Marymoncie oraz w kadrach Polski, został tymczasowym trenerem Legii. Wywalczył z nią wicemistrzostwo oraz brązowy medal, zanim przeniósł się do Gwardii Warszawa. Z tą drużyną zajmował już niższe miejsca w lidze, a w 1966 roku zanotowała ona spadek do II ligi. Już w trakcie pracy z reprezentacją Polski, został w 1973 roku trenerem-konsultantem w ŁKS-ie Łódź. Do Legii wrócił jeszcze po zakończeniu pracy z kadrą na przełomie 1981 i 1982 roku. Pierwszy z dwóch sezonów pracy z „Wojskowymi” zakończył na czwartym miejscu w tabeli.

 

W Ekstraklasie w trakcie 12 sezonów Kazimierz Górski prowadził drużyny w 214 meczach, z których aż 84 zakończyły się zwycięstwami jego zespołów. Po zakończeniu bogatej kariery trenerskiej pełnił także rolę Prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej. Później – w uznaniu zasług dla polskiego futbolu został wybrany Prezesem Honorowym PZPN. Do dziś jest ikoną całego polskiego sportu.

 

 

 

20.02.2021
OBCHODY 100. ROCZNICY URODZIN TRENERA GÓRSKIEGO W PKO BP EKSTRAKLASIE

 

Zbliżająca się wielkimi krokami 100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego będzie celebrowana w bardzo różnorodny sposób. W pierwszym tygodniu marca w stołecznych muzeach zostaną zainaugurowane aż dwie wystawy poświęcone polskiemu Trenerowi Wszech Czasów – o szczegółach poinformujemy wkrótce. Zanim to jednak nastąpi, do obchodów włączą się piłkarze klubów PKO BP Ekstraklasy.

 

 

Piątkowe spotkania Stali Mielec z Cracovią i Wisły Kraków z Pogonią rozpoczęły 18. ligową kolejkę, a już w następnej, wszystkie zespoły występujące na najwyższym szczeblu rozgrywkowym na przedmeczowe rozgrzewki wybiegną w koszulkach upamiętniających legendarnego selekcjonera. Pomysł uczczenia w ten sposób 100-lecia urodzin byłego selekcjonera, który w polskiej ekstraklasie prowadził zespoły Legii Warszawa i Łódzkiego Klubu Sportowego narodził się w Fundacji Kazimierza Górskiego w listopadzie minionego roku. W grudniu zainteresowaliśmy tą ideą prezesa Ekstraklasy SA., Marcina Animuckiego, który od początku bardzo poważnie potraktował projekt współpracy w tym zakresie.

W styczniu zostały ustalone wszelkie szczegóły, i ruszyły prace projektowe zespołu Marcina Mikuckiego, dyrektora ds. komunikacji, marketingu i sprzedaży w ligowej spółce. A już 15 lutego ruszyła produkcja pamiątkowych koszulek opracowanych pod kierunkiem Małgorzaty Głowik. Tak, po krótce, wyglądał harmonogram prac w ligowej akcji „100. rocznica urodzin Kazimierza Górskiego”. Jej efekty kibice będą mogli zobaczyć – i ocenić – począwszy od piątkowego (26.02, godz. 18.) spotkania Rakowa Częstochowa z Podbeskidziem Bielsko-Biała.  

 

 

16.02. 2021
MUZEUM SPORTU ZAPRASZA NA KONFERENCJE


Muzeum Sportu i Turystyki, jeden z najważniejszych partnerów Fundacji Kazimierza Górskiego przy organizacji obchodów 100. rocznicy urodzin Trenera Wszech Czasów, która przypada 2 marca, w najbliższym czasie będzie organizatorem cyklu konferencji prasowych poświęconych jubileuszowi.

 

Doktor Szymon Bereska, prezes zarządu Banknoty Pamiątkowe Spółko z o. o. i szef Fundacji Kazimierza Górskiego Janusz Jesionek podczas uroczystego podpisania umowy o współpracę obejmującej emisję kolekcji banknotów 0 Euro „Orły Górskiego”.

 

Na pierwszą dyrektor muzeum, Sławomir Majcher, zaprasza już 23 lutego, na godzinę 11., do siedziby tej placówki mieszczącej się przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4, w Centrum Olimpijskim. Głównym tematem będzie wprowadzenie do obiegu banknotu kolekcjonerskiego „0 Euro”, z wizerunkiem Kazimierza Górskiego. W konferencji wezmą udział: Dariusz Górski – syn Trenera Wszech  Czasów, Janusz Jesionek – szef Fundacji Kazimierza Górskiego i dr Szymon Bereska – prezes zarządu spółki Banknoty Pamiątkowe.

 

Konferencja zorganizowana zostanie w reżimie sanitarnym. Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc proszę zainteresowanych dziennikarzy o potwierdzenie udziału w konferencji do dnia 22 lutego do godz.15.00 pod adresem email: media@muzeumsportu.waw.pl lub telefonicznie 602 275 739.

 

Kolejne spotkania z dziennikarzami, podczas których zostanie przedstawiony plany obchodów setnej rocznicy urodzin „Trenera Wszech Czasów” zostały zaplanowane w siedzibie muzeum na 26 lutego i 2 marca. Podczas pierwszej z nich, której partnerem jest Poczta Polska, zaprezentowany zostanie znaczka pocztowego z wizerunkiem Kazimierza Górskiego. Podczas drugiej – której początek również wyznaczono na godzinę 11. –zainaugurowana zostanie wystawa „Łączy nas Kazimierz Górski” i zaprezentowany program edukacyjny „Być jak Kazimierz Górski”.

 

Wszystkie wspomniane spotkania będą dostępne także na facebookowym profilu Muzeum Sportu i Turystyki. 

 

 

 

15.02.2021
SZKOŁA TRENERÓW PZPN IM. KAZIMIERZA GÓRSKIEGO


Ważna  w kontekście obchodów 100. rocznicy urodzin najlepszego polskiego szkoleniowca w historii informacja dotarła dziś z siedziby naszej futbolowej federacji. W komunikacie opublikowanym na portalu „Łączy nas piłka” czytamy: „Zarząd Polskiego Związku Piłki Nożnej zdecydował dziś nadać Szkole Trenerów PZPN imię Kazimierza Górskiego.

 

– Chcemy w ten sposób upamiętnić „Trenera Tysiąclecia”. 2 marca będziemy obchodzili setną rocznicą Jego urodzin. Mamy również kilka innych pomysłów, zgodnych z duchem i charakterem Pana Kazimierza, którymi będziemy chcieli uczcić pamięć najwybitniejszego polskiego trenera w historii – powiedział Zbigniew Boniek, PZPN.

 

Obecny prezes PZPN Zbigniew Boniek także debiutował w kadrze Kazimierza Górskiego. W 1976 roku. fot. Dariusz Gorski/FOTONOVA

 

Fundacja Kazimierza Górskiego z satysfakcją przyjęła informację o nadaniu imienia Trenera Wszech Czasów szkole kształcącej – miejmy nadzieję – godnych następców selekcjonera, który reprezentację Polski doprowadził do złotego i srebrnego medalu igrzysk olimpijskich oraz trzeciego miejsca w mundialu. A także wypromował trzech królów strzelców wspomnianych turniejów. 

 

To kolejne wydarzenie upamiętniające tę najwybitniejszą w historii naszej piłki postać. Warto przypomnieć, że od grudnia 2020 roku na linii Rzeszów – Szczecin PKP Intercity uruchomiło pociąg TLK Górski. 26 lutego do obiegu wejdzie znaczek pocztowy z wizerunkiem słynnego szkoleniowca. W dniu 100. urodzin Pana Kazimierza ukaże się banknot kolekcjonerski 0 Euro z Jego podobizną. A to wcale nie koniec! O kolejnych przejawach obchodów i upamiętniania osoby trenera Górskiego będziemy informować na bieżąco.

 

 

 

12.02.2021
PAMIĄTKOWY BANKNOT Z KAZIMIERZEM GÓRSKIM

 

Już 2 marca – a zatem w dniu 100. urodzin Kazimierza Górskiego – zainaugurowana zostanie dystrybucja pamiątkowego banknotu 0 Euro poświęconemu polskiemu Trenerowi Wszech Czasów. To początek kolekcjonerskiej serii upamiętniającej zespół Orłów Górskiego – piłkarzy oraz trenerów. Emitentem banknotów z serii „Orły Górskiego” jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, zaś partnerami Emisji Fundacja Kazimierza Górskiego oraz Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

 

W cyklu, który będzie emitowany do 10 września 2022, gdy świętować będziemy szczególny Dzień Piłkarza – w 50. rocznicę jego ustanowienia, do czego bodźcem było wywalczenie przez biało-czerwonych futbolistów złotego medalu olimpijskiego na igrzyskach w Monachium – uwiecznieni zostaną zawodnicy, którzy stanęli na podium trzech wielkich światowych turniejów z lat 1972-76. A także najbliżsi współpracownicy selekcjonera Górskiego, Andrzej Strejlau i Jacek Gmoch.

 

Nakład (zamknięty, co oznacza, że emitent nie planuje dodruku) banknotu poświęconego 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego wyniesie 10 tysięcy egzemplarzy. Dystrybucja będzie odbywać się na platformie www.orlygorskiego.esouvenir.pl. Dla kolekcjonerów, którzy chcieliby w wygodny sposób zabezpieczyć sobie całą kolekcję przygotowane zostały różne rozwiązania abonamentowe. Które można będzie rezerwować od Pierwszego Dnia Emisji.

 

 

 

 

9.02.2021

KAZIMIERZ GÓRSKI NA ZNACZKU POCZTOWYM 


Z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego Poczta Polska wprowadzi do obiegu znaczek z wizerunkiem Trenera Wszech  Czasów. Walor filatelistyczny zostanie wydrukowany w milionowym nakładzie. Będzie kosztował 4 złote. Autorem projektu jest Jarosław Ochendzan.

 

Data wprowadzenia znaczka z Kazimierzem Górskim jest oczywiście nieprzypadkowa, wpisuje się w obchody 100-lecia urodzin – przypadających 2 marca – naszego najlepszego selekcjonera w historii. W Pierwszym Dniu Obiegu nie tylko filateliści będą mogli zaopatrzyć się również w okolicznością kopertę. I skasować swoje numizmaty odciskiem datownika FDC. 

Poczta Polska, we współpracy z Fundacją Kazimierza Górskiego i nieprzypadkowo do siedziby Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4 – zaprasza przedstawicieli mediów na uroczyste wprowadzenie znaczka. Konferencja prasowa, którą obecnością uświetnią sekretarz stanu ds. sportu w Ministerstwie Kultury Anna Krupka, szef Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki, syn pana Kazimierza Dariusz i… prawnuk Kazimierz – zaś gospodarzami będą szefowie Poczty Polskiej – odbędzie się 26 lutego o godzinie 11.

 

Znaczek zostanie wówczas… odsłonięty, w ruch pójdą też specjalnie przygotowane na ten stemple. Transmisję wydarzenia, które będzie miało miejsce w Sali Medalowej, będzie można obejrzeć na facebookowym profilu Muzeum Sportu.

 

 

 

8.02.2021

ROCZNICOWA GALA PDBĘDZIE SIĘ 24 KWIETNIA 

 

Fundacja Kazimierza Górskiego informuje, że – po konsultacji w głównym partnerem obchodów 100. rocznicy urodzin Naszego Patrona, którym jest Telewizja Polska SA – Gala z tej okazji została przełożona. Obchody, odbędą się – zgodnie z wcześniej przygotowanym scenariuszem – w sobotę, 24 kwietnia. Wstępnie planowana na 28 lutego uroczystość została przesunięta z uwagi na obostrzenia i utrudnienia spowodowane pandemią.

 

Wspólnie uznaliśmy, że obecny reżim sanitarny uniemożliwia zrealizowanie na satysfakcjonującym poziomie widowiska upamiętniającego najwybitniejszego polskiego trenera w historii. Przede wszystkim z uwagi na fakt, że obostrzenia pandemiczne praktycznie wykluczają zagraniczne podróże mieszkańców Beneluksu i bardzo utrudniają podróżowanie z innych zakątków Europy, do których los rzucił Orłów Górskiego.

 

Początek lat 90-tych, Warszawa Kazimierz Górski
fot. archiwum Górskich/FOTONOVA

 

Jednocześnie przypominamy, że honorowy patronat nad Galą 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego przyjął Prezydent RP, Andrzej Duda. Patronami uroczystości są również minister sportu, a także prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Partnerami Fundacji przy obchodach rocznicy Trenera Wszech Czasów zostali – obok TVP – m.in. Muzeum Sportu i Turystyki, Mennica Polska, Poczta Polska, Banknoty Pamiątkowe Spółka z o.o., i Polskie Radio SA. W grudniu, na trasie z Rzeszowa do Przemyśla, PKP Intercity uruchomiła pociąg TLK Górski.

 

 

 

05.06.2020
Z ŻYCIA FUNDACJI
Górski na trasie Przemyśl – Świnoujście?

 

Czerwcowe posiedzenie zarządu Fundacji im. Kazimierza Górskiego w całości poświęciliśmy obchodom 100. rocznicy urodzin naszego Patrona. W pierwszym punkcie zarząd ocenił nową stronę internetową Fundacji, która wystartowała w maju. Opinie ekspertów są bardzo pozytywne, zatem kolejnym punktem rozwoju naszego portalu będzie propagowanie publikowanych na nim treści w innych mediach. Tym bardziej, że są nie tylko bardzo ciekawe, ale mają także walor sentymentalny oraz edukacyjny. Sentymentalny dla starszego pokolenia w tym sensie, że przypominają tej generacji własną młodość. I piękne, przeżyte w pierwszej połowie lat 70-tych poprzedniego stulecia emocje sportowe. Edukacyjny – ponieważ młodym ludziom pozwolą zapoznać się z historią. Związaną z reprezentacji Polski, przebogatą w sukcesy w tamtym okresie, ale także z historią kraju, ponieważ wszystkie wspomnienia malujemy na tle ówczesnych polskich – i światowych – realiów.

Mamy Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Czy będzie także pociąg relacji Przemyśl – Świnoujście? Rozmowy trwają.

  

Bardzo ważną informacją w kontekście obchodów 100-lecia rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, która przypada w przyszłym roku, było objęcie honorowego patronatu przez Ministra Sportu, Panią Danutę Dmowską-Andrzejuk, co z pewnością doda wszystkim jubileuszowym wydarzeniom prestiżu. A także – jak zakładamy – pomoże w pozyskiwaniu sponsorów. A właśnie nad tym zagadnieniem pochyliliśmy się w kolejnym punkcie obrad. Na potencjalnych partnerów zostali wytypowani poważni gracze, liczący się w swych branżach nie tylko na krajowych rynkach: Polska Grupa Energetyczna, Telewizja Polska SA., Mennica Polska, Poczta Polska, Narodowy Bank Polski, Polski Komitet Olimpijski. Rozmowy zostały rozpoczęte, i już w tym momencie są na tyle obiecujące, że zarząd Fundacji z optymizmem spogląda na główny projekt, który ma uświetnić rocznicę urodzin piłkarskiego trenera wszech czasów w Polsce; mianowicie – nakręcenie filmu dokumentalnego o Kazimierzu Górskim. Obraz ma powstać w koprodukcji Fundacji z redakcją TVPSport, z uwagi na fakt, że ta jako jedyna spośród stacji telewizyjnych posiada materiały z meczów i zgrupowań z czasów, w których Pan Kazimierz prowadził reprezentację Polski. Niezwykle cenimy sobie tę współpracę i mamy nadzieję, że TVP będzie naszym głównym partnerem także przy organizacji wielkiej gali rocznicowej na Stadionie Narodowym, zaplanowanej na luty przyszłego roku.

 

Fundacja nieustannie czyni starania w celu uznania przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2021 Rokiem Kazimierza Górskiego. Odbyły się już robocze spotkania z kierownictwem parlamentarnej Komisji Sportu i Turystyki, która w 2012 roku bardzo sprawnie przeprowadziła uchwałę nadania imienia Kazimierza Górskiego Stadionowi Narodowemu w Warszawie. Wówczas nawiązaliśmy owocną współpracę również z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które włączy się także w obchody 100-lecia urodzin naszego szkoleniowca wszech czasów. Dyrekcja tej placówki zaproponowała bardzo ciekawą formułę wystawy poświęconej życiu i karierze Kazimierza Górskiego, i uzyskała aprobatę zarządu. Natomiast Dariusz Górski, syn najbardziej utytułowanego selekcjonera reprezentacji Polski w dziejach – i zarazem dyrektor Fundacji – podzielił się ideą, która narodziła się podczas jego rozmów z kierownictwem PKP; aby imię Kazimierza Górskiego nosił pociąg relacji Przemyśl – Świnoujście. Pomysł został wstępnie zaakceptowany zarówno przez dyrekcję Kolei Państwowych jak i zarząd Fundacji. Rozmowy trwają, o ich finalizacji poinformujemy w stosownym momencie. Podobnie jak i o dacie publikacji zupełnie nowej książki o Panu Kazimierzu, której autor kończy właśnie przygotowywanie materiałów przed oddaniem do wydawnictwa.

 

Janusz Jesionek, 
prezes Fundacji Kazimierza Górskiego

 

 

05.05.2020
Z ŻYCIA FUNDACJI: 
Szanowni Czytelnicy,

Miło mi poinformować, że dziś – zupełnie nieprzypadkowo 5 maja, dokładnie w 49. rocznicę debiutu Kazimierza Górskiego w roli selekcjonera w wygranym 4:2 wyjazdowym spotkaniu ze Szwajcarią – wystartowała zupełnie nowa odsłona internetowej strony fundacji Jego imienia. Do lektury, a z czasem także oglądania produkcji wideo, zapraszam wszystkich chętnych, którzy chcieliby zapoznać się z historią życia i kariery zawodowej najlepszego trenera w historii naszego futbolu. Będziemy przypominali o dniach największej chwały polskiego piłkarstwa, zaprezentujemy wywiady z ludźmi, którzy współtworzyli potęgę biało-czerwonej reprezentacji i byli najbliżej Pana Kazimierza i zespołu Orłów Górskiego w latach 1970-76. Postaramy się oddać ogólnonarodowe emocje, jakie towarzyszyły wówczas tej niezapomnianej drużynie podczas dwóch turniejów olimpijskich – w Monachium i Montrealu – a także w trakcie eliminacji i finałów mistrzostw świata 1974 roku.

  

To właśnie Pan Kazimierz z grupą najbliższych współpracowników – dzięki właściwej selekcji, przygotowaniu, nowatorskim w skali światowej metodom pracy, a także pewnej dozie szczęścia – wydźwignęli polski futbol na najwyższy ówczesny poziom i osiągnęli spektakularne sukcesy. Starszych kibiców i internautów, którzy mieli przywilej przeżywania tamtych fantastycznych chwil zapraszamy do przypomnienia ich sobie, odświeżenia, sentymentalnego powrotu do czasów młodości. Młodszym fanom i miłośnikom polskiej piłki nożnej proponujemy natomiast lekcję wspaniałej historii. Odsłonimy kulisy budowy sportowej potęgi, postaramy się także pokazać realia – jakże odmienne od współczesnych – w jakich musiała radzić sobie piłka nożna w naszym kraju w tamtych czasach. Czasach pionierów, którym przewodził trener Górski. Zapewniam, że wywiady, które już przygotowaliśmy i będziemy cyklicznie publikować, a także wszystkie inne teksty, w znaczący sposób wzbogacą wiedzę o początkach złotej dekady w polskim futbolu. I całej selekcjonerskiej kadencji Pana Kazimierza.

Jednocześnie przypominam, że już za niespełna rok będziemy świętowali 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego. Z tej okazji zarząd Fundacji przygotował bogaty plan obchodów, w które wpisuje się odnowienie naszej internetowej strony. Plan jest ambitny, w 2021 roku – oprócz przeprowadzenia rocznicowych akademii – zamierzamy doprowadzić do nakręcenia filmu dokumentalnego o najwybitniejszym trenerze wszech czasów. Wystąpiliśmy już do Telewizji Polskiej SA – w której posiadaniu jest większość materiałów filmowych z tamtego okresu – z propozycją, aby została koproducentem tego kosztownego projektu, który będzie reżyserowany przez Janusza Zaorskiego. I już nawiązaliśmy z TVP współpracę. Oficjalną informację o planach w tym zakresie przekazaliśmy również do PZPN. Niezależnie od powyższego, nieustannie poszukujemy sponsorów, którzy pomogliby uświetnić w ten sposób jubileusz Pana Trenera.

Ludzi, firmy i instytucje, którym bliski jest dorobek Kazimierza Górskiego serdecznie zapraszamy do współpracy. W najnowszej historii Polski niewiele było postaci tak jednoznacznie i ciepło ocenianych przez rodaków. Warto zatem tę cenną pamięć o nietuzinkowej osobie, świetnym fachowcu i człowieku sukcesu w skali światowej przekazać następnym pokoleniom. 

Janusz Jesionek, 
prezes Fundacji Kazimierza Górskiego

 

 

 

1