7.09.2020 – Z ŻYCIA FUNDACJI

 

O płockiej odsłonie obchodów 100-lecia 

 

Kazimierz Górski jest honorowym obywatelem Płocka, a także patronem stadionu tamtejszej Wisły. Zatem logiczne, że w historycznej stolicy Mazowsza także powinny odbyć się obchody z okazji 100-lecia urodzin patrona naszej Fundacji. I odbędą się! Plany są takie, aby jubileusz był celebrowany w hali, na otwartym boisku, a także w Muzeum Mazowieckim. I nie ma wątpliwości, że zostaną zrealizowane, gdyż płocczanie podchodzą do wspólnej organizacji imprez rocznicowych z dużą powagą.

 

 

Od lewej: Andrzej Brusikiewicz, Michał Listkiewicz, prezydent Andrzej Nowakowski i prezes Janusz Jesionek.

 

 

Przygotowania do obchodów 100-lecia urodzin Trenera Wszech  Czasów nabierają tempa. Delegacja Fundacji Kazimierza Górskiego, w której skład weszli prezes Janusz Jesionek oraz dwóch wiceprezesów – Andrzej Brusikiewicz i Michał Listkiewicz – odbyła robocze spotkania w Płocku. Konstruktywne i owocne, ponieważ zarówno prezydent miasta Andrzej Nowakowski, jak i prezes klubu Tomasz Marzec, są otwarci na kooperację przy organizacji obchodów. A nawet bardzo przychylnie nastawieni do wspólnych działań.

 

Nakreślone zostały wstępne plany, które obejmują zorganizowanie turnieju halowego podczas ferii zimowych, wystawy fotograficznej poświęconej życiu i sukcesom trenera Górskiego w Muzeum Mazowieckim, a także rozegranie meczu charytatywnego połączonego z festynem, który byłby głównym punktem obchodów rocznicy urodzin poza Warszawą.

 

To prezydent Nowakowski okazał się pomysłodawcą przeprowadzenia halowej imprezy dla juniorów w drugiej połowie stycznia 2021 roku, w której mają wystąpić – oprócz płockiej młodzieży – także reprezentacje szkół imienia Kazimierza Górskiego. A uświetnić swoją obecnością – Orły Górskiego. Prezes Marzec z góry zadeklarował natomiast użyczenie klubowych obiektów – łącznie z przebudowywanym stadionem – i niezbędną pomoc we wszelkich inicjatywach, które będą służyły upamiętnieniu Trenera Wszech Czasów.

 

O konkretnych terminach płockiej odsłony obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, będziemy oczywiście informować na bieżąco. 

 

 

 

 

 

11.08.2020 – Z ŻYCIA FUNDACJI

 

Trener Górski na znaczku pocztowym

 

Kazimierz Górski doczekał się pięknego pomnika, a postać polskiego Trenera Wszech Czasów zostanie uwieczniona także na znaczku pocztowym.

 

 

Miło nam zakomunikować, że przy okazji obchodów 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego nasza Fundacja będzie współpracowała z Pocztą Polską. Dyrektor Biura Filatelistyki, Mariusz Dawid poinformował, że temat wydania okolicznościowego znaczka został zaakceptowany przez kierownictwo tej instytucji.

„Termin wprowadzenia znaczka do obiegu zaplanowany jest na dzień 2 marca 2021 roku, w ramach emisji obiegowej, to jest w wielomilionowym nakładzie”– czytamy w oficjalnej korespondencji nadesłanej w odpowiedzi na inicjatywę, z którą wystąpiliśmy ze znacznym – biorąc pod uwagę datę urodzin Trenera Wszech Czasów – wyprzedzeniem.

 

Janusz Jesionek,

prezes Fundacji Kazimierza Górskiego

 

 

 

30.07.2020 – Z ŻYCIA FUNDACJI

 

Uroczysta Gala – 28 lutego na Stadionie Narodowym 

 

 

Przygotowania do uroczystych obchodów 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego idą pełną parą. Znane są data i miejsce Gali. Podczas lipcowych obrad zarządu Fundacji szczegółowo omówiony został zakres rozmów z potencjalnymi sponsorami.

 

 

Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego będzie areną uroczystej Gali na 100-lecie urodzin Trenera Wszech Czasów

 

Impreza rocznicowa odbędzie się 28.02.2021 roku na Stadionie Narodowym. W tej sprawie zostało zawarte porozumienie z kierownictwem Spółki PL 2012+, od teraz już nominalnie współorganizatorem Gali. W związku z tym wysłane zostały zaproszenie do wszystkich szkół imienia Kazimierza Górskiego, które potwierdziły udział 5-osobowych delegacji wraz z pocztami sztandarowymi. Relacja z wydarzenia zostanie zaprezentowana na antenach Telewizji Polskiej.

 

Omówione zostało także pismo od Zbigniewa Bońka, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej, odnoszące się do – złożonej – propozycji wspólnego przeprowadzenia obchodów rocznicowych. Ideą uczczenia jubileuszu urodzin Trenera Wszech Czasów – i rozpropagowania jej wśród innych aktualnych reprezentantów – został zainteresowany przez Fundację również kapitan drużyny narodowej, Robert Lewandowski.

 

2.03.2021, a zatem w dniu 100. urodzin Kazimierza Górskiego zostanie zainaugurowana wystawa o życiu i sportowej działalności Kazimierza Górskiego, którą Fundacja przygotowuje z dyrekcją Muzeum Sportu i Turystyki. Ekspozycję będzie można zobaczyć w Warszawie, przy ulicy Wybrzeże Gdyńskie 4, gdzie mieści się siedziba muzeum.

 

Ponadto podjęta została decyzja o  przeprowadzeniu zbiórki publicznej na produkcję filmu dokumentalnego o Kazimierzu Górskim. Ten projekt jest skrupulatnie przygotowywany, podjęte zostały robocze rozmowy z operatorami platform, które specjalizują się w zbieraniu środków celowych na konkretne projekty. Ideą nakręcenia filmu zainteresowane zostało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako najbardziej właściwe, zważywszy na osiągnięcia sportowe na arenie międzynarodowej drużyny prowadzonej przez Kazimierza Górskiego i Jego wkład w rozwój całego polskiego sportu. Patronatem honorowym obchody 100. rocznicy urodzin naszego najlepszego selekcjonera w historii – co z przyjemnością przypominam – objęło Ministerstwo Sportu.

 

Janusz Jesionek,

prezes Fundacji Kazimierza Górskiego

 

 

 

 

05.06.2020 – Z ŻYCIA FUNDACJI

Górski na trasie Przemyśl – Świnoujście?

 

Czerwcowe posiedzenie zarządu Fundacji im. Kazimierza Górskiego w całości poświęciliśmy obchodom 100. rocznicy urodzin naszego Patrona. W pierwszym punkcie zarząd ocenił nową stronę internetową Fundacji, która wystartowała w maju. Opinie ekspertów są bardzo pozytywne, zatem kolejnym punktem rozwoju naszego portalu będzie propagowanie publikowanych na nim treści w innych mediach. Tym bardziej, że są nie tylko bardzo ciekawe, ale mają także walor sentymentalny oraz edukacyjny. Sentymentalny dla starszego pokolenia w tym sensie, że przypominają tej generacji własną młodość. I piękne, przeżyte w pierwszej połowie lat 70-tych poprzedniego stulecia emocje sportowe. Edukacyjny – ponieważ młodym ludziom pozwolą zapoznać się z historią. Związaną z reprezentacji Polski, przebogatą w sukcesy w tamtym okresie, ale także z historią kraju, ponieważ wszystkie wspomnienia malujemy na tle ówczesnych polskich – i światowych – realiów.

Mamy Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Czy będzie także pociąg relacji Przemyśl – Świnoujście? Rozmowy trwają.

  

Bardzo ważną informacją w kontekście obchodów 100-lecia rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego, która przypada w przyszłym roku, było objęcie honorowego patronatu przez Ministra Sportu, Panią Danutę Dmowską-Andrzejuk, co z pewnością doda wszystkim jubileuszowym wydarzeniom prestiżu. A także – jak zakładamy – pomoże w pozyskiwaniu sponsorów. A właśnie nad tym zagadnieniem pochyliliśmy się w kolejnym punkcie obrad. Na potencjalnych partnerów zostali wytypowani poważni gracze, liczący się w swych branżach nie tylko na krajowych rynkach: Polska Grupa Energetyczna, Telewizja Polska SA., Mennica Polska, Poczta Polska, Narodowy Bank Polski, Polski Komitet Olimpijski. Rozmowy zostały rozpoczęte, i już w tym momencie są na tyle obiecujące, że zarząd Fundacji z optymizmem spogląda na główny projekt, który ma uświetnić rocznicę urodzin piłkarskiego trenera wszech czasów w Polsce; mianowicie – nakręcenie filmu dokumentalnego o Kazimierzu Górskim. Obraz ma powstać w koprodukcji Fundacji z redakcją TVPSport, z uwagi na fakt, że ta jako jedyna spośród stacji telewizyjnych posiada materiały z meczów i zgrupowań z czasów, w których Pan Kazimierz prowadził reprezentację Polski. Niezwykle cenimy sobie tę współpracę i mamy nadzieję, że TVP będzie naszym głównym partnerem także przy organizacji wielkiej gali rocznicowej na Stadionie Narodowym, zaplanowanej na luty przyszłego roku.

 

Fundacja nieustannie czyni starania w celu uznania przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej 2021 Rokiem Kazimierza Górskiego. Odbyły się już robocze spotkania z kierownictwem parlamentarnej Komisji Sportu i Turystyki, która w 2012 roku bardzo sprawnie przeprowadziła uchwałę nadania imienia Kazimierza Górskiego Stadionowi Narodowemu w Warszawie. Wówczas nawiązaliśmy owocną współpracę również z Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, które włączy się także w obchody 100-lecia urodzin naszego szkoleniowca wszech czasów. Dyrekcja tej placówki zaproponowała bardzo ciekawą formułę wystawy poświęconej życiu i karierze Kazimierza Górskiego, i uzyskała aprobatę zarządu. Natomiast Dariusz Górski, syn najbardziej utytułowanego selekcjonera reprezentacji Polski w dziejach – i zarazem dyrektor Fundacji – podzielił się ideą, która narodziła się podczas jego rozmów z kierownictwem PKP; aby imię Kazimierza Górskiego nosił pociąg relacji Przemyśl – Świnoujście. Pomysł został wstępnie zaakceptowany zarówno przez dyrekcję Kolei Państwowych jak i zarząd Fundacji. Rozmowy trwają, o ich finalizacji poinformujemy w stosownym momencie. Podobnie jak i o dacie publikacji zupełnie nowej książki o Panu Kazimierzu, której autor kończy właśnie przygotowywanie materiałów przed oddaniem do wydawnictwa.

 

Janusz Jesionek, 
prezes Fundacji Kazimierza Górskiego

 

 

05.05.2020 – Z ŻYCIA FUNDACJI

 

Szanowni Czytelnicy,

Miło mi poinformować, że dziś – zupełnie nieprzypadkowo 5 maja, dokładnie w 49. rocznicę debiutu Kazimierza Górskiego w roli selekcjonera w wygranym 4:2 wyjazdowym spotkaniu ze Szwajcarią – wystartowała zupełnie nowa odsłona internetowej strony fundacji Jego imienia. Do lektury, a z czasem także oglądania produkcji wideo, zapraszam wszystkich chętnych, którzy chcieliby zapoznać się z historią życia i kariery zawodowej najlepszego trenera w historii naszego futbolu. Będziemy przypominali o dniach największej chwały polskiego piłkarstwa, zaprezentujemy wywiady z ludźmi, którzy współtworzyli potęgę biało-czerwonej reprezentacji i byli najbliżej Pana Kazimierza i zespołu Orłów Górskiego w latach 1970-76. Postaramy się oddać ogólnonarodowe emocje, jakie towarzyszyły wówczas tej niezapomnianej drużynie podczas dwóch turniejów olimpijskich – w Monachium i Montrealu – a także w trakcie eliminacji i finałów mistrzostw świata 1974 roku.

  

To właśnie Pan Kazimierz z grupą najbliższych współpracowników – dzięki właściwej selekcji, przygotowaniu, nowatorskim w skali światowej metodom pracy, a także pewnej dozie szczęścia – wydźwignęli polski futbol na najwyższy ówczesny poziom i osiągnęli spektakularne sukcesy. Starszych kibiców i internautów, którzy mieli przywilej przeżywania tamtych fantastycznych chwil zapraszamy do przypomnienia ich sobie, odświeżenia, sentymentalnego powrotu do czasów młodości. Młodszym fanom i miłośnikom polskiej piłki nożnej proponujemy natomiast lekcję wspaniałej historii. Odsłonimy kulisy budowy sportowej potęgi, postaramy się także pokazać realia – jakże odmienne od współczesnych – w jakich musiała radzić sobie piłka nożna w naszym kraju w tamtych czasach. Czasach pionierów, którym przewodził trener Górski. Zapewniam, że wywiady, które już przygotowaliśmy i będziemy cyklicznie publikować, a także wszystkie inne teksty, w znaczący sposób wzbogacą wiedzę o początkach złotej dekady w polskim futbolu. I całej selekcjonerskiej kadencji Pana Kazimierza.

Jednocześnie przypominam, że już za niespełna rok będziemy świętowali 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego. Z tej okazji zarząd Fundacji przygotował bogaty plan obchodów, w które wpisuje się odnowienie naszej internetowej strony. Plan jest ambitny, w 2021 roku – oprócz przeprowadzenia rocznicowych akademii – zamierzamy doprowadzić do nakręcenia filmu dokumentalnego o najwybitniejszym trenerze wszech czasów. Wystąpiliśmy już do Telewizji Polskiej SA – w której posiadaniu jest większość materiałów filmowych z tamtego okresu – z propozycją, aby została koproducentem tego kosztownego projektu, który będzie reżyserowany przez Janusza Zaorskiego. I już nawiązaliśmy z TVP współpracę. Oficjalną informację o planach w tym zakresie przekazaliśmy również do PZPN. Niezależnie od powyższego, nieustannie poszukujemy sponsorów, którzy pomogliby uświetnić w ten sposób jubileusz Pana Trenera.

Ludzi, firmy i instytucje, którym bliski jest dorobek Kazimierza Górskiego serdecznie zapraszamy do współpracy. W najnowszej historii Polski niewiele było postaci tak jednoznacznie i ciepło ocenianych przez rodaków. Warto zatem tę cenną pamięć o nietuzinkowej osobie, świetnym fachowcu i człowieku sukcesu w skali światowej przekazać następnym pokoleniom. 

Janusz Jesionek, 
prezes Fundacji Kazimierza Górskiego

 

 

 

10.04.2020 – TURNIEJE IM. GÓRSKIEGO

 

Rozgrywki  zostały odwołane

Szanowni Państwo,z przykrością informuję, iż planowane na ten rok  młodzieżowe Turnieje piłkarskie współorganizowane przez Fundację  K. Górskiego, tj. Turniej o Mistrzostwo Polski chłopców do 15 lat, Międzynarodowy Turniej w Dobiegniewie oraz Turniej Szkół im. Kazimierza Górskiego zostały,  ze zrozumiałych względów,  w planowanych terminach odwołane.

Janusz Jesionek, 
prezes Fundacji Kazimierza Górskiego

 

 

 

02.03.2020 – Z ŻYCIA FUNDACJI

 

Czekamy na decyzję Sejmu RP!

 

Polski trener wszech czasów urodził się 2 marca 99 lat temu. Był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. A przede wszystkim – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się bardzo rzadko na życiowej drodze; z uwagi na skromność. Sukcesy zawodowe, które przecież były olbrzymie, większość z nas popchnęłyby do nieskrępowanej dumy, a nawet zarozumiałości. Pana Kazimierza jednak nie tylko nie zmanierowały, ale nawet nie zmieniły; nic z tych rzeczy.

Był bardzo spokojną osobą, pochwały – podobnie jak krytykę – przyjmował z jednakowym dystansem. I wytwarzał taką atmosferę, że ludzie wokół Niego mogli koncentrować się wyłącznie na pracy.  Co okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas Jego kadencji zawsze rywalizowała o te najwyższe. Zatem i podekscytowanie było olbrzymia. Nie tylko zresztą w drużynie, lecz także w całym kraju. Pan Kazimierz zawsze jednak potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowych. W przerwach meczów nie brakowało napięć wśród piłkarzy, ale stoicka postawa Trenera powodowała, że sytuacja błyskawicznie wracała do normy. Zaś wyniki – były znakomite. Właśnie z tego powodu mamy obowiązek pielęgnować pamięć o Górskim i sukcesach Jego Orłów.

 

Najwspanialszy okres w historii poza strukturami… PZPN

Fundacja Kazimierza Górskiego powstała z inicjatywy dzieci Pana Trenera – Dariusza i Urszuli – oraz wnuczki Bereniki. Jako Jego bliski współpracownik, i kierownik reprezentacji Polski w tamtych czasach, zaproszenie do działalności przyjąłem jako wielki honor. Początkowo założyliśmy, iż będziemy dążyć, aby znaleźć się w strukturach PZPN. Wydawało się to przecież naturalne, że piłkarska federacja zechce otoczyć opieką fundację, której działalność nawiązuje do najwspanialszych czasów i zdarzeń w polskim futbolu. Złoty i srebrny medal olimpijski, a także przyznawany wówczas za trzecie miejsce srebrny medal mistrzostw świata świadczą o tym dobitnie. Podobnie jak i fakt, że w ogłoszonej w grudniu 2019 roku Jedenastce 100-lecia PZPN znalazło się aż 7 zawodników z drużyny Trenera Górskiego. Z biegiem czasu doszliśmy jednak do wniosku, iż nie da się być częścią związku. Ale nie zrezygnowaliśmy z realizacji statutowych celów, dla których Fundacja została powołana.

 

Stadion Narodowy imienia naszego Patrona. I pomnik.

Podstawą naszej działalności jest zachowanie pamięci o Panu Trenerze oraz Jego zasługach dla polskiego sportu. Dołożyliśmy zatem wszelkich starań, aby Stadion Narodowy w Warszawie nosił imię Kazimierza Górskiego. Szczęśliwie, udało się przeprowadzić proces legislacyjny przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i 12 czerwca 2012 roku nasz parlament podjął w tej kwestii stosowną uchwałę. Potem zajęliśmy się budową pomnika naszego Znakomitego Szkoleniowca. To było naprawdę duże przedsięwzięcie, gdyż koszty wyniosły pół miliona złotych. Trzeba było zdobyć te pieniądze od sponsorów, udało się wówczas pozyskać pokaźną kwotę również z PZPN. Zaś jeszcze większym wyzwaniem okazało się wypełnienie procedur budowy pomnika, które w przypadku Warszawy są niezwykle skomplikowane. Starania trwały 3 lata, aż wreszcie 26 marca 2015 roku udało się odsłonić monument naszego Patrona na Stadionie Narodowym.

Później to w tym miejscu zaczynaliśmy wszystkie rocznicowe spotkania Orłów Górskiego, podczas których wspominaliśmy sukcesy i Trenera. Ostatnia taka uroczysta akademia – na którą tym razem udało się zaprosić zawodników wraz z żonami – odbyła się w późną jesienią 2019 roku. Uczciliśmy w ten sposób 45-lecie wywalczenie trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1974 roku w Niemczech.

Na bieżąco zajmujemy się prowadzeniem rozgrywek piłkarskich dla 14 szkół, które noszą imię Kazimierza Górskiego. Wspólnie z PZPN organizujemy corocznie mistrzostwa Polski 15-latków, w których występują reprezentacje województw. Robimy także międzynarodowy turniej dla dziewcząt i chłopców w kategoriach 9-15 lat w Dobiegniewie, na pograniczu województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Ta rywalizacja ma już bogatą, liczącą ćwierć wieku, tradycję.

 

 

Film Zaorskiego na 100-lecie urodzin.

Szukamy finansowania Już za niespełna rok będziemy świętowali 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego. Z tej okazji zarząd fundacji przygotował bogaty plan obchodów. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Komisji Sportu w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, i złożyliśmy wniosek, aby 2021 był w Polsce Rokiem Kazimierza Górskiego. I mamy nadzieję, że decyzja w tej sprawie – oczywiście pozytywna – zapadnie w pierwszym półroczu bieżącego roku. Pomogłoby to bowiem znacząco w pozyskiwaniu sponsorów dla filmu dokumentalnego o Kazimierzu Górskim, który zamierzamy nakręcić. Wystąpiliśmy już do Telewizji Polskiej SA – w której posiadaniu jest większość materiałów filmowych z tamtego okresu – z propozycją, aby została koproducentem tego kosztownego filmu, który będzie reżyserowany przez Janusza Zaorskiego. I już nawiązaliśmy z TVP współpracę.

Oficjalną informację o planach w tym zakresie przekazaliśmy również do PZPN.  Otrzymaliśmy odpowiedź podpisaną przez pana prezesa Zbigniewa Bońka, że – choć związek docenia osiągnięcia Pana Kazimierza, i uważa Go za wybitnego trenera – pomoc finansowa przy realizacji filmu nie byłaby zgodna ze statutem związku. Dlatego nie wykluczamy zbiórki publicznej na ten cel na platformie crowdfundingowej. Mennica Państwowa wybije pamiątkowy medal Wystąpiliśmy także do Mennicy Państwowej z apelem o wybicie pamiątkowego medalu na okoliczność 100. urodzin Kazimierza Górskiego. W odpowiedzi – otrzymaliśmy już pozytywne stanowisko zarządu tej instytucji. O wszystkich kolejnych zamierzeniach, realizowanych planach, a przede wszystkim postępach w pracach nad filmem – będę w tym miejscu informował regularnie. I na bieżąco.

 

Janusz Jesionek, 
prezes Fundacji Kazimierza Górskiego