6 lat pomnika i odezwa do samorządów

W piątek, 26 marca minęło 6 lat od uroczystego odsłonięcia pomnika Kazimierza Górskiego na Stadionie Narodowym w Warszawie. Z tej okazji – w roku obchodów 100. rocznicy urodzin Trenera Tysiąclecia – prezes Fundacji Jego imienia, Janusz Jesionek, wystosował odezwę do władz samorządowych o nadawanie nazwy „Orłów Górskiego” ulicom, rondom i skwerom.

 

Prace nad posadowieniem pomnika, łącznie z projektowymi – w ogłoszonym konkursie wzięło udział 36 artystów – trwały 18 miesięcy. Jury, w którym oprócz przedstawiciela Orłów Górskiego Lesława Ćmikiewicza, zasiadali syn szkoleniowca Dariusz Górski, prezes Fundacji, rektorzy dwóch uczelni artystycznych oraz dyrektor Teatru Narodowego wybrało projekt Marka Maślańca z Krakowa, którego realizacja kosztowała 480 tysięcy złotych. Posąg stanął na Stadionie Narodowym imienia Kazimierza Górskiego – stosowną uchwałę polski parlament przyjął w 2012 roku, ale do dziś nie została wdrożona. Najwyższa więc pora, aby w roku 100-lecia urodzin Trenera Tysiąclecia Jego nazwisko na stałe zostało wpisane w nazwę największego obiektu sportowego w Polsce. O co Fundacja nieustannie apeluje.

Stadion Narodowy im. Kazimierza Górskiego. Warto, aby na 100-lecie urodzin Trenera Wszech Czasów, stosowana uchwała polskiego parlamentu weszła wreszcie w życie…

 

Odezwa do władz samorządowych w całym kraju:

 

„Sportowe środowisko w naszym kraju godnie obchodzi 100. rocznicę Kazimierza Górskiego – wybitnego trenera, selekcjonera narodowej reprezentacji Polski w piłce nożnej. W pełni doceniając, że w okresie Jego pracy reprezentacja Polski zdobyła złoty i srebrny medal olimpijski oraz wywalczyła trzecie miejsce na mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku. Najwyższe władze państwowe godnie uczciły te obchody. Sejm Rzeczpospolitej Polskiej już w lutym przyjął – przez aklamację – Uchwałę w sprawie upamiętnienia okrągłej rocznicy urodzin Trenera Tysiąclecia, a prezydent Andrzej Duda objął patronatem obchody związane z tą rocznicą.

Po zakończeniu karier piłkarskich kadrowicze pana Kazimierza powołali drużynę „Orły Górskiego”, która była entuzjastycznie przyjmowana na różnych boiskach piłkarskich na terenie całego kraju, ciesząc się ogromną popularnością i sympatią. Dziś byli reprezentanci to starsi panowie, lecz wkład ich osiągnięć w historię polskiego sportu jest niekwestionowany.

Mając na uwadze sportowe sukcesy drużyny, Fundacja Kazimierza Górskiego zwraca się do władz samorządowych w całej Polsce, do rad miast i gmin, o nadanie jednej z ulic, skwerowi, czy parkowi nazwy “Orłów Górskiego”.

Byłoby to oddanie należnego szacunku Panu Trenerowi i zawodnikom, którzy osiągnęli tak znaczące wyniki sportowe na stadionach świata i pozostają niedościgłym wzorem do naśladowania przez kolejne generacje polskiej młodzieży.”

 

Janusz Jesionek,

prezes Fundacji Kazimierza Górskiego