Mennica Polska: 100 medali na 100-lecie

Mennica Polska wybiła 100 wyjątkowych medali z okazji 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego. Na awersie widnieje legendarny selekcjoner, uwieczniony na podstawie zdjęcia z połowy lat 70-tych, czyli czasów największych triumfów zespołu Orłów. Na rewersie znalazły się zaś nawiązania do pamiętnych międzynarodowych sukcesów reprezentacji Polski z igrzysk w Monachium i Montrealu oraz mistrzostw świata w Niemczech.

 

 

– Model gipsowy awersu wykonał rzeźbiarz, medalier i projektant polskich monet, Tadeusz Tchórzewski. Medal ma 70 milimetrów średnicy i został wykonany z tombaku srebrzonego oksydowanego – mówi Piotr Kosanowski z Mennicy Polskiej. – Przy pracach nad modelem zwróciliśmy się do Leszka Ćmikiewicza, ulubionego piłkarza Kazimierza Górskiego, który użyczył swych medali ze wszystkich wspomnianych turniejów. I na rewersie pamiątkowego numizmatu możemy podziwiać ich repliki.

 

Tuż po wybiciu medalu do Mennicy Polskiej rozdzwoniły się telefony i napłynęły tysiące zgłoszeń mailowych na tę pamiątkę. Podobnie było ze skrzynkami kontaktowymi w Fundacji Kazimierza Górskiego.

 

– Dlatego wszystkich informujemy, że medal z Trenerem Tysiąclecia został wybity w nakładzie 100 egzemplarzy – dodaje Kosanowski. – I cały nakład został nieodpłatnie przekazany na rzecz Fundacji. Nie znajdzie się  zatem w publicznym obrocie. Już jednak myślimy, żeby w związku z powstałym teraz zainteresowaniem wybić medal upamiętniający złoto olimpijskie wywalczone przez Orły Górskiego w Monachium.

 

W przyszłym roku przypada 50. rocznica zwycięstwa biało-czerwonych w igrzyskach, która będzie stanowiła doskonałą okazję do takiej emisji. Prace projektowe mają ruszyć już wkrótce.