W Światowym Dniu Futbolu przypominamy

Światowy Dzień Futbolu przypada 10 grudnia. Z tej okazji warto przypomnieć, że największe piłkarskie organizacje działające pod naszą szerokością – FIFA i UEFA – uhonorowały swymi najwyższymi odznaczeniami tylko jednego przedstawiciela polskiego futbolu w uznaniu jego zasług dla rozwoju tej dyscypliny, zarówno w skali europejskiej jak światowej. To oczywiście Kazimierz Górski.

 

2002 Zurich Michał Listkiewicz, Kazimierz Gorski, Grzegorz Lato, prezydent FIFA Joseph Blatter, Michel Platini
fot. Dariusz Gorski/FOTONOVA

 

 

Order of Merit (medal zasługi) – najwyższe odznaczenie FIFA rezerwowane wcześniej dla głów państw – trener Górski otrzymał 15 lutego w Zurychu od Seppa Blattera, wówczas prezydenta  prezydenta Międzynarodowej Federacji Piłkarskiej. Na uroczystą ceremonię wręczenia panu Kazimierzowi tego złotego orderu przybyli zaliczani do grona najwybitniejszych piłkarzy w historii: Niemiec Franz Beckenbauer, Holender Johan Cruyff, Francuz Michel Platini, sir Bobby Charlton z Anglii, Portugalczyk Eusebio. Polskę reprezentowali dwaj zawodnicy, którzy debiutowali w kadrze narodowej w czasach Orłów Górskiego –  Grzegorz Lato i Zbigniew Boniek.

 

Order of Merit in Ruby (rubinowy order zasługi) – najwyższe odznaczenie UEFA – został przyznany trenerowi Górskiego pośmiertnie, właśnie mija 14. rocznica tego wydarzenia. W Europejskiej Federacji Piłkarskiej także pamiętano, że pan Kazimierz dał Polsce tytuł mistrza i wicemistrza olimpijskiego i trzecie miejsce w mistrzostwach świata. I pokazał na tych turniejach, że reprezentacja narodowa może grać nie tylko skutecznie, ale i efektownie. Natomiast w największych greckich klubach, Panathinaikosie i Olympiakosie, miał udział w sumie w aż pięciu tytułach mistrzowskich i trzech krajowych pucharach.

 

W Światowym Dniu Futbolu warto o tych dokonaniach, ale też i odznaczeniach, polskiego Trenera Wszech Czasów pamiętać.