Czekamy na decyzję Sejmu RP

 

 

2021 – ROKIEM KAZIMIERZA GÓRSKIEGO? CZEKAMY NA DECYZJĘ SEJMU RP!

   Polski trener wszech czasów urodził się 2 marca 99 lat temu. Był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. A przede wszystkim – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się bardzo rzadko na życiowej drodze; z uwagi na skromność. Sukcesy zawodowe, które przecież były olbrzymie, większość z nas popchnęłyby do nieskrępowanej dumy, a nawet zarozumiałości. Pana Kazimierza jednak nie tylko nie zmanierowały, ale nawet nie zmieniły; nic z tych rzeczy.

  Był bardzo spokojną osobą, pochwały – podobnie jak krytykę – przyjmował z jednakowym dystansem. I wytwarzał taką atmosferę, że ludzie wokół Niego mogli koncentrować się wyłącznie na pracy.  Co okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas Jego kadencji zawsze rywalizowała o te najwyższe. Zatem i podekscytowanie było olbrzymia. Nie tylko zresztą w drużynie, lecz także w całym kraju. Pan Kazimierz zawsze jednak potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowych. W przerwach meczów nie brakowało napięć wśród piłkarzy, ale stoicka postawa Trenera powodowała, że sytuacja błyskawicznie wracała do normy. Zaś wyniki – były znakomite. Właśnie z tego powodu mamy obowiązek pielęgnować pamięć o Górskim i sukcesach Jego Orłów.

Najwspanialszy okres w historii poza strukturami… PZPN

Fundacja Kazimierza Górskiego powstała z inicjatywy dzieci Pana Trenera – Dariusza i Urszuli – oraz wnuczki Bereniki. Jako Jego bliski współpracownik, i kierownik reprezentacji Polski w tamtych czasach, zaproszenie do działalności przyjąłem jako wielki honor. Początkowo założyliśmy, iż będziemy dążyć, aby znaleźć się w strukturach PZPN. Wydawało się to przecież naturalne, że piłkarska federacja zechce otoczyć opieką fundację, której działalność nawiązuje do najwspanialszych czasów i zdarzeń w polskim futbolu. Złoty i srebrny medal olimpijski, a także przyznawany wówczas za trzecie miejsce srebrny medal mistrzostw świata świadczą o tym dobitnie. Podobnie jak i fakt, że w ogłoszonej w grudniu 2019 roku Jedenastce 100-lecia PZPN znalazło się aż 7 zawodników z drużyny Trenera Górskiego. Z biegiem czasu doszliśmy jednak do wniosku, iż nie da się być częścią związku. Ale nie zrezygnowaliśmy z realizacji statutowych celów, dla których Fundacja została powołana.

 

Stadion Narodowy imienia naszego Patrona. I pomnik.

   Podstawą naszej działalności jest zachowanie pamięci o Panu Trenerze oraz Jego zasługach dla polskiego sportu. Dołożyliśmy zatem wszelkich starań, aby Stadion Narodowy w Warszawie nosił imię Kazimierza Górskiego. Szczęśliwie, udało się przeprowadzić proces legislacyjny przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej i 12 czerwca 2012 roku nasz parlament podjął w tej kwestii stosowną uchwałę. Potem zajęliśmy się budową pomnika naszego Znakomitego Szkoleniowca. To było naprawdę duże przedsięwzięcie, gdyż koszty wyniosły pół miliona złotych. Trzeba było zdobyć te pieniądze od sponsorów, udało się wówczas pozyskać pokaźną kwotę również z PZPN. Zaś jeszcze większym wyzwaniem okazało się wypełnienie procedur budowy pomnika, które w przypadku Warszawy są niezwykle skomplikowane. Starania trwały 3 lata, aż wreszcie 26 marca 2015 roku udało się odsłonić monument naszego Patrona na Stadionie Narodowym.

  Później to w tym miejscu zaczynaliśmy wszystkie rocznicowe spotkania Orłów Górskiego, podczas których wspominaliśmy sukcesy i Trenera. Ostatnia taka uroczysta akademia – na którą tym razem udało się zaprosić zawodników wraz z żonami – odbyła się w późną jesienią 2019 roku. Uczciliśmy w ten sposób 45-lecie wywalczenie trzeciego miejsca na mistrzostwach świata w 1974 roku w Niemczech.

  Na bieżąco zajmujemy się prowadzeniem rozgrywek piłkarskich dla 14 szkół, które noszą imię Kazimierza Górskiego. Wspólnie z PZPN organizujemy corocznie mistrzostwa Polski 15-latków, w których występują reprezentacje województw. Robimy także międzynarodowy turniej dla dziewcząt i chłopców w kategoriach 9-15 lat w Dobiegniewie, na pograniczu województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Ta rywalizacja ma już bogatą, liczącą ćwierć wieku, tradycję.

 

Film Zaorskiego na 100-lecie urodzin.

   Szukamy finansowania Już za niespełna rok będziemy świętowali 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego. Z tej okazji zarząd fundacji przygotował bogaty plan obchodów. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Komisji Sportu w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej, i złożyliśmy wniosek, aby 2021 był w Polsce Rokiem Kazimierza Górskiego. I mamy nadzieję, że decyzja w tej sprawie – oczywiście pozytywna – zapadnie w pierwszym półroczu bieżącego roku. Pomogłoby to bowiem znacząco w pozyskiwaniu sponsorów dla filmu dokumentalnego o Kazimierzu Górskim, który zamierzamy nakręcić. Wystąpiliśmy już do Telewizji Polskiej SA – w której posiadaniu jest większość materiałów filmowych z tamtego okresu – z propozycją, aby została koproducentem tego kosztownego filmu, który będzie reżyserowany przez Janusza Zaorskiego. I już nawiązaliśmy z TVP współpracę.

   Oficjalną informację o planach w tym zakresie przekazaliśmy również do PZPN.  Otrzymaliśmy odpowiedź podpisaną przez pana prezesa Zbigniewa Bońka, że – choć związek docenia osiągnięcia Pana Kazimierza, i uważa Go za wybitnego trenera – pomoc finansowa przy realizacji filmu nie byłaby zgodna ze statutem związku. Dlatego nie wykluczamy zbiórki publicznej na ten cel na platformie crowdfundingowej. Mennica Państwowa wybije pamiątkowy medal Wystąpiliśmy także do Mennicy Państwowej z apelem o wybicie pamiątkowego medalu na okoliczność 100. urodzin Kazimierza Górskiego. W odpowiedzi – otrzymaliśmy już pozytywne stanowisko zarządu tej instytucji. O wszystkich kolejnych zamierzeniach, realizowanych planach, a przede wszystkim postępach w pracach nad filmem – będę w tym miejscu informował regularnie. I na bieżąco.

 

Janusz Jesionek, 
prezes Fundacji Kazimierza Górskiego