Rzeszów i Łódź pamiętały o urodzinach

„2 marca 2021 r. przypadała rocznica urodzin wyjątkowego trenera i wychowawcy – Kazimierza Górskiego” – czytamy w komunikacie Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Z tej okazji delegacja tamtejszego ZPN złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod rzeszowskim pomnikiem Trenera Wszech  Czasów. Rocznicowe uroczystości odbyły się także w SMS Łódź.

 

 

Delegacji przewodniczył Jan Domarski, przewodniczący Rady Trenerów Podkarpackiego ZPN, jeden z podopiecznych wybitnego trenera, a ZPN reprezentowali także Wiceprezes Wiesław Lada oraz Trener Koordynator – Henryk Rożek.

 

 

Fot. Podkarpacki ZPN

 

 

– Cieszymy się, że możemy w ten symboliczny sposób wspomnieć wybitnego trenera, ale przede wszystkim wspaniałego człowieka, któremu zawdzięczamy wiele pięknych chwil dla polskiej piłki nożnej – nie ukrywał radości Jan Domarski, podopieczny K. Górskiego, a obecnie przewodniczący Rady Trenerów Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej – To człowiek, który zawsze nam powtarzał, że nie można się nigdy poddawać i należy grać do końca, bo to przyniesie oczekiwane wyniki – powiedział strzelec złotego gola na Wembley

 

 

Jan Domarski odniósł się również do umiejscowionego na pomniku cytatu. Trener Górski zasłynął z kilku kluczowych i często przywoływanych słów. Jego powiedzenia przetrwały przez lata. To proste stwierdzenia, a jakże dobitnie i prawdziwie charakteryzujące piękno futbolu zakończył Przewodniczący Rady Trenerów Podkarpackiego ZPN.

 

 

Fot. Podkarpacki ZPN

 

 

Pomnik upamiętniający Kazimierza Górskiego od 2008 roku stoi na placu przy ul. Słowackiego. Rzeźba wykonywana jest z piaskowca. Są to dwie ręce, które trzymają piłkę. Pod nimi został umieszczony słynny cytat z pana Kazimierza: “Piłka jest okrągła, a bramki są dwie. Albo my wygramy, albo oni”. Pomnik zaprojektowali studenci rzeszowskiej szkoły artystycznej, a wykonał go Stanisław Jaworek.

 

 

 

Fot. SMS Łódź

 

 

Uroczyste obchody z okazji 100. urodzin pana Kazimierza odbyły się także w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Łodzi, która nosi imię Górskiego. Młodzież nie zapomniała o swoim patronie, pod obeliskiem upamiętniającym szkoleniowca złożone zostały – w asyście pocztu sztandarowego SMS – wiązanki i zapalone znicze.

 

 

Fot. SMS Łódź