Legia Warszawa partnerem Fundacji

Legia Warszawa, ukochany klub Kazimierza Górskiego, nawiązała współpracę z Fundacją jego imienia w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin i upamiętnienia niezwykłych dokonań Trenera Tysiąclecia – czytamy w komunikacie aktualnego mistrza Polski. Legia aktywnie włączy się do działań jubileuszowych i będzie wspierać promocyjnie aktywności Fundacji Kazimierza Górskiego w mediach klubowych.

 

1960, Jugoslawia. Kazimierz Górski. fot. archiwum Górskich/FOTONOVA

 

Komunikat opublikowany na internetowej stronie stołecznego klubu brzmi następująco:

 

“2 marca br. mija 100 lat od urodzin Kazimierza Górskiego – postaci o ogromnych zasługach dla rozwoju piłki nożnej w Polsce, niekwestionowanego autorytetu, twórcy wielkich sukcesów reprezentacji, który od zakończenia II wojny światowej jeszcze jako piłkarz (był napastnikiem) występował w Legii Warszawa. W roli pierwszego trenera pracował przy Łazienkowskiej trzykrotnie, w latach 1959, 1960 – 1962 i 1981 – 1982, zdobywając Puchar Polski i awansując do ćwierćfinału Pucharu Zdobywców Pucharów. “Już podczas pierwszej pracy trenerskiej dostrzeżono jego ponadprzeciętne zdolności szkoleniowe i innowacyjny warsztat pracy” – czytamy w  “Księdze Stulecia Legii Warszawa.” Część serca Pana Kazimierza na zawsze została już na stadionie Legii.

 

W ramach obchodów klub planuje aktywności ukazujące legendę Kazimierza Górskiego przez pryzmat jego legijnych lat, które ukształtowały go jako zawodnika i szkoleniowca oraz okazały się fundamentem wylanym pod sukcesy z reprezentacją Polski w latach 70. ubiegłego wieku: trzeciego miejsce na MŚ FIFA w RFN, złota olimpijskiego na igrzyskach w Monachium i srebra na igrzyskach w Montrealu.

 

 

Najważniejsze aktywności Klubu upamiętniające postać Trenera Tysiąclecia:

  • Wystawa tematyczna w Muzeum Legii z unikalnymi pamiątkami przygotowana przez kustosza Wiktora Bołbę. Inauguracja odbędzie się 4 marca (dzień imienin Pana Kazimierza) o godz. 11:00
  • Publikacje ekskluzywnych materiałów oraz wywiadów z wybitnymi postaciami polskiego futbolu o Kazimierza Górskiego
  • Publikacje archiwalnych materiałów
  • Przygotowanie proporca meczowego Legii Warszawa z wizerunkiem Kazimierza Górskiego na mecze ligowe i pucharowe zaplanowane w marcu
  • Wsparcie promocyjne aktywności Fundacji Kazimierza Górskiego w mediach klubowych

 

 

Przedstawiciel Klubu będzie uczestniczył w zaplanowanych na 2 marca oficjalnych uroczystościach upamiętniających Kazimierza Górskiego z udziałem rodziny i władz państwowych. 

 

 

Kazimierz Górski zmarł 23 maja 2006 roku w wieku 85 lat. Został pochowany w Alei Zasłużonych na Cmentarzu Powązkowskim. Delegacja klubu co rok składa wizytę na jego grobie.”