Znaczek obiegowy emisji Kazimierz Górski

W piątek, 26 lutego br., Poczta Polska oddała w ręce klientów i filatelistów znaczek obiegowy emisji „Kazimierz Górski”. Nowy walor, w nakładzie miliona sztuk – wprowadzony do obiegu z okazji 100. rocznicy urodzin polskiego trenera – trafi do placówek pocztowych  w całym kraju – czytamy w komunikacie Poczty Polskiej. 

 

Dariusz Górski, syn pana Kazimierza, prezentuje walor filatelistyczny.

Uroczysta prezentacja znaczka odbyła się 26 lutego br. w warszawskim Muzeum Sportu i Turystyki z udziałem Anny Krupki – sekretarza stanu w Ministerstwie Sportu, prezesa oraz wiceprezesa Poczty Polskiej Tomasza Zdzikota i Wiesława Włodka, prezesa Fundacji Kazimierza Górskiego – Janusza Jesionka oraz prezesa PKOl – Andrzeja Kraśnickiego. W wydarzeniu wziął udział syn Kazimierza Górskiego – Dariusz Górski wraz z rodziną.

 – Cieszę się, że setna rocznica urodzin Kazimierza Górskiego – wielkiego trenera, selekcjonera reprezentacji Polski – została uwieczniona w tak wyjątkowy sposób. W piłkarskiej historii naszego kraju nie było drugiego takiego trenera, jak Kazimierz Górski. Zwycięstwa i medale zdobyte przez “Orły Górskiego” należą do największych sukcesów polskiego sportu – powiedziała Anna Krupka, sekretarz stanu w Ministerstwie Sportu.

 

Przemawia Anna Krupka, minister zarządzająca polskim sportem

Autor projektu, Jarosław Ochendzan, przedstawił na znaczku sylwetkę Kazimierza Górskiego. W limitowanej wersji, oprócz znaczka, Poczta Polska wydała kopertę FDC – czyli kopertę Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawia ona trenera XX wieku na murawie boiska piłkarskiego, podczas sesji treningowej z reprezentacją Polski. Datownik zawiera podpis Kazimierza Górskiego.

 

– Poczta Polska od lat honoruje swoimi znaczkami wybitnych Polaków, postaci znane ze świata kultury, nauki, ale także sportu, który rozsławia nasz kraj na arenie międzynarodowej. Kazimierz Górski należy niewątpliwie do grona osób, które zapisały się w historii naszego sportu i warto tę postać przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

 

Kazimierz Górski należy niewątpliwie do grona osób, które zapisały się w historii naszego sportu i warto tę postać przypominać kolejnym pokoleniom – powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Kazimierz Górski był piłkarzem i jednym z najwybitniejszych trenerów piłkarskich w XX wieku. Z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo olimpijskie w 1972 roku (Monachium) oraz po wicemistrzostwo olimpijskie na kolejnych igrzyskach (Montreal). Najbardziej prestiżowym osiągnięciem w karierze trenerskiej Kazimierza Górskiego było zdobycie z polską kadrą brązowego medalu podczas mistrzostw świata w 1974 roku (RFN). W trakcie swojej przygody z piłką klubową pięciokrotnie sięgał po mistrzostwo Grecji oraz czterokrotnie po puchar Grecji. W 1960 roku zdobył wicemistrzostwo Polski z Legią Warszawa. W latach 1991-1995 pełnił funkcję prezesa PZPN, a od 1995 roku funkcję honorowego prezesa polskiej federacji piłkarskiej.

 

– Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem. Takich ludzi spotyka się niezmiernie rzadko – stwierdził Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierza Górskiego. – Sukcesy zawodowe, które osiągnął – a przecież były olbrzymie – większość z nas popchnęłyby do niczym nieskrępowanej dumy. Pana Kazimierza jednak nie zmieniły. Był bardzo spokojną osobą, i to okazywało się kluczowe, gdy reprezentacja Polski grała o bardzo wysokie stawki. A wiadomo, że podczas kadencji Górskiego zawsze rywalizowała o te najwyższe. Potrafił reagować na tym samym poziomie emocjonalnym, nawet w sytuacjach kryzysowychpodkreślił Janusz Jesionek.

 

 

Kazimierz Górski był wybitnym szkoleniowcem, świetnym selekcjonerem i wyjątkowym wychowawcą. Przede wszystkim jednak – powszechnie szanowanym człowiekiem – podkreślił Janusz Jesionek, prezes Fundacji Kazimierza Górskiego.

 Obchody 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego rozpoczęły się już w grudniu ub. roku, kiedy PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą “TLK Górski”. W okazji rocznicy urodzin został wydany także pamiątkowy banknot, którego emitentem jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie. Kolejnym punktem obchodów będzie wystawa czasowa „Łączy nas Kazimierz Górski”, która zostanie zaprezentowana w dniach 2 marca – 10 września w tym muzeum. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie Gala z udziałem wielu z podopiecznych słynnego trenera, zaplanowana na 24 kwietnia w Warszawie.

 

 

Obok znaczka syn pana Kazimierza Dariusz, wnuczka Berenika i prawnuk Kazimierz.

 

– Najnowsza emisja obiegowa Poczty Polskiej przypomina postać nietuzinkową, najwybitniejszego trenera w historii polskiej piłki nożnej. Kazimierz Górski nie tylko stworzył drużynę marzeń, z reprezentacją zdobył złoto i srebro olimpijskie oraz brąz na mistrzostwach świata, pokonał Anglię, Brazylię, Włochy i Argentynę, ale przede wszystkim pokazał, że Polacy nie muszą mieć kompleksów na boisku i potrafią wygrywać z najlepszymi – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

 

Poczta Polska wydała w 2018 roku znaczek honorujący Roberta Lewandowskiego. W 2019 roku do obiegu trafiły natomiast walory poświęcone Kazimierzowi Deynie oraz 100-leciu PZPN.