Banknot i program obchodów 100-lecia

Konferencja prasowa w gościnnych progach Muzeum Sportu i Turystyki, na której przybliżone zostały plany obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego, a także przedstawiany był harmonogram emisji banknotu pamiątkowego z wizerunkiem Trenera Wszech Czasów zainaugurowała cykl obchodów rocznicowych.

 

– Obchody zostały podzielone na etapy, pandemia nie pozwoliła na organizację w najbliższych dniach wszystkich zaplanowanych wydarzeń, z którymi celowaliśmy w datę urodzin Kazimierza Górskiego, przypadających 2 marca – wyjaśnił Janusz Jesionek prezes Fundacji Kazimierza Górskiego. – Uroczystą Galę zaplanowaliśmy pierwotnie na 28 lutego, ale zaistniała konieczność przełożenia jej na 24 kwietnia. To w sumie jednak niewielka niedogodność, bowiem z góry zakładaliśmy, że świętować będziemy przez cały rok 2021.

 

 

Szymon Bereska, prezes spółki Banknoty Pamiątkowe poinformował natomiast, że zgodnie z planem – czyli właśnie 2 marca – na platformie www.orlygorskiego.esouvenir.pl rozpocznie się dystrybucja waloru kolekcjonerskiego poświęconego trenerowi Górskiemu.

 

– Nakład banknotu jest zamknięty i wyniesie 10 tysięcy egzemplarzy – oświadczy dr Bereska. – Rozpoczyna on serię „Orły Górskiego”, na której znajdą się zawodnicy występujący w trzech wielkich światowych turniejach, w których biało-czerwoni pod kierunkiem pana Kazimierza stawali na podium. Na banknotach znajdą się także dwaj szkoleniowcy, którzy asystowali trenerowi Górskiemu: Andrzej Strejlau i Jacek Gmoch. Dla kolekcjonerów, którzy w wygodny sposób chcieliby zabezpieczyć sobie całą kolekcję przygotowane zostały różne rozwiązania abonamentowe.

 

Oto pierwsza odsłona programu obchodów 100-lecia urodzin Kazimierza Górskiego:

 

13.12.2020. PKP Intercity uruchomiło połączenie kolejowe między Rzeszowem a Szczecinem pod nazwą TLK Górski

 

23.02.2021, godz. 11.00. Konferencja prasowa poświęcona planowi obchodów i promocji okolicznościowego banknotu z wizerunkiem Kazimierza Górskiego.

 

26.02., godz. 11.00. Konferencja prasowa  dotycząca promocji znaczka pocztowego z podobizną Kazimierza Górskiego /nakład 3 miliony/  z udziałem kierownictwa Poczty Polskiej, PKOL, Muzeum Sportu i Turystyki;

 

Początek akcji obejmującej   całą 19. kolejkę rozgrywek najwyższej ligi przygotowanej przez Ekstraklasę SA. i Fundację –  /zawodnicy wszystkich klubów wybiegną na przedmeczowe rozgrzewki w okolicznościowych koszulkach upamiętniających wybitnego trenera.

 

2.03., godz.  7.30.  Msza w Katedrze Polowej W.P. w intencji Kazimierza Górskiego;

 

               godz. 9.00. Złożenie wiązanki kwiatów na grobie państwa Górskich na Cmentarzu Powązkowskim d. Wojskowym;

 

               godz. 11.00. Uroczyste rozpoczęcie dystrybucji banknotów z wizerunkiem Kazimierza Górskiego;

 

               godz. 12.30. Otwarcie wystawy w Muzeum Sportu i Turystyki, zatytułowanej „Łączy nas Kazimierz Górski”;

 

               godz. 18.00. 3-godzinny blok publicystyczny w TVP Sport o życiu i działalności Kazimierza Górskiego;

 

               godz. 21.00. Widowisko dokumentalne w TVP 1 o Trenerze Wszech  Czasów;

 

 

               Wydanie “Przeglądu Sportowego” ze specjalną 16-stronnicową wkładką o Kazimierzu Górskim; 

 

 

               Rozpoczęcie cyklu audycji o Kazimierzu Górskim w Polskim Radiu, 10 blokami programowymi  w „Jedynce”;

 

 

               Przekazanie Fundacji przez Mennicę Polską 100 okolicznościowych  medali z okazji rocznicy Kazimierza Górskiego;

 

 

                    Oświetlenie elewacji Stadionu Narodowego okolicznościowym neonem upamiętniającym urodziny Kazimierza Górskiego;

 

 

4.03., godz. 11.00.  Otwarcie wystawy o Kazimierzu Górskim w Muzeum Legii Warszawa przy ulicy Łazienkowskiej.

 

24.03.  Premiera najnowszej biografii Kazimierza Górskiego – autorstwa Mirosława Wlekłego, która ukaże się nakładem wydawnictwa „Znak” – zatytułowanej „Górski – wygramy my albo oni”.

 

24.04. Uroczysta Gala na cześć K. Górskiego z udziałem przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz “Orłów Górskiego” . Program według scenariusza TVP przygotowującej widowisko publicystyczne, którego emisja została zaplanowana w majówkę.

 

 

Dalsze plany obejmują m.in. odsłonięcie dwóch murali w stolicy, a także cykl wydarzeń, które Fundacja będzie organizować we współpracy z Legią Warszawa. O szczegółach – będziemy informowali na bieżąco.