Apel do polskich parlamentarzystów

Bieżący tydzień jest bardzo ważny dla polskiego futbolu. I dla całego polskiego sportu. W najbliższych dniach Sejm RP pochyli się bowiem nad kandydaturami zgłoszonymi na patronów roku 2021. Wśród 11 zaproponowanych jest także postać dla naszej piłki, ale też wszystkich dyscyplin olimpijskich kultowa. Zdobywca złotego i srebrnego medalu na igrzyskach – Kazimierz Górski. Głównym powodem zgłoszenia Trenera Wszech Czasów jest przypadająca 2 marca – a zatem już za niespełna 5 miesięcy – 100. rocznica urodzin. Pretekstów było jednak więcej. A wśród nich i taki, że środowisko sportowe – z którego wywodzi się wielu wybitnych Polaków – nigdy nie zostało w ten sposób uhonorowane. A skoro szkoleniowiec Orłów Górskiego jest w swej dziedzinie najwybitniejszym wśród wybitnych, nikt nie powinien mieć wątpliwości – także w parlamencie –  że nasz najbardziej utytułowany selekcjoner zasłużył na to jak nikt inny. Jaki więc pojawił się problem?

 

 

U Prezydenta RP, Lecha Kaczyńskiego, z okazji wręczenia Krzyża Komandorskiego z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski Kazimierzowi Górskiemu w roku 2006 roku. Jacek Gmoch z prawej, obok Prezydenta RP. FOT. Kancelaria Prezydenta RP.

 

 

Otóż zwykle marszałek Sejmu ogłasza tylko 5 Ludzi Roku, czyli tych, pod których egidą przebiegać będzie 12 kolejnych miesięcy. A sport, który w nowym rozdaniu rządowym nie będzie miał nawet swego odrębnego ministerstwa, nie jest wiodącą sferą dla polityków. Trzeba więc parlamentarzystom uświadomić (ewentualnie przypomnieć), jak ważną postacią dla świata sportu – ale też ogólnie dla polskich dziejów był Trener Górski. Śp. Prezydent RP, Lech Kaczyński, który współtworzył najnowszą historię kraju i znał się na sporcie, nie wahał się przez moment nawet, aby przyznać Panu Kazimierzowi Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, zaś pośmiertnie – Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Pamiętał bowiem doskonale, jak ważne społecznie były olimpijskie – a także ten z mistrzostw świata w 1974 roku – sukcesy, które nasi piłkarze odnieśli pod kierunkiem selekcjonera Górskiego. I że zespół Orłów Górskiego przez lata zaliczał się do ścisłej światowej czołówki, i był z tego tytułu powodem do dumy dla wszystkich – bez wyjątku –  rodaków.

 

 

Kandydatura Kazimierza Górskiego została na forum parlamentu przedłożona przez sejmową Komisję Sportu i poparta przez Minister Sportu, Danutę Dmowską-Andrzejuk. Rekomendację dał szef PKOl. Andrzej Kraśnicki i kierownictwo PZPN. Bardzo przychylnie nastawiony do nominacji na Człowieka Roku 2021 dla najwybitniejszego szkoleniowca polskich piłkarzy nastawiony jest europoseł Ryszard Czarnecki, który lobbuje za tą ideą. Ale ludzi dobrej woli w parlamencie, którzy nie tylko z przychylnością odniosą się do propozycji Komisji Sportu, ale i ją poprą potrzeba jest znacznie więcej. I właśnie o masowe poparcie dla patrona Stadionu Narodowego – a przypominamy, że tę decyzję Sejm III RP podjął przez aklamację – apelujemy do parlamentarzystów z wszystkich politycznych opcji. Ze szczególnym uwzględnieniem Pani Marszałek Elżbiety Witek, w której kompetencjach jest również zwiększenie puli postaci, pod których egidą przebiegać będzie cały 2021. A zatem rok, w którym przypada 100. rocznica urodzin wielkiego szkoleniowca i wybitnego Polaka – Kazimierza Górskiego.

 

 

Fundacja Kazimierza Górskiego