Urodziny Pana Kazimierza. Fotorelacja

Obchody 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego miały uroczystą oprawę. Trenera Tysiąclecia uczcili członkowie rządu, przedstawiciele najwyższych władz Mazowsza i Polskiego Komitetu Olimpijskiego, posłowie, Orły Górskiego.
– Kazimierz Górski jakiego pamiętamy, to także wspaniały człowiek w wymiarze pozasportowym. Bardzo życzliwy, kulturalny i spokojny, ale jednocześnie mocny i z wielkim autorytetem. Te cechy były kluczowe dla osiągnięcia historycznych sukcesów przez polskich piłkarzy pod jego kierunkiem – pokreślił  odpowiedzialny za sport w gabinecie Mateusza Morawieckiego, wicepremier Piotr Gliński. Zapraszamy na fotorelację z całego jubileuszowego dnia, który przypadał 2 marca.

Rocznicowe obchody rozpoczęły się o godzinie 7.30. Mszą świętą w intencji Kazimierza Górskiego, którą w Katedrze Polowej Wojska Polskiego od 15 lat organizuje bliski przyjaciel rodziny Górskich, Józef Baryła. A kazania wygłasza niezmiennie inny bliski znajomy pana Kazimierza, ksiądz Adam Zelga:

Ksiądz Adam Zelga podczas pełnego osobistych odniesień kazania o Kazimierzu i Mariannie Górskich. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

We mszy świętej wzięła udział odpowiedzialna za sport w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sporu Anna Krukpa. Frekwencja już na porannym nabożeństwie była wysoka:

W porannej mszy świętej w intencji Trenera Tysiąclecia wzięło udział ponad 60 osób. W środku – między Dariuszem Górskim i prezesem Fundacji Januszem Jesionkiem – minister Anna Krupka. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

Po mszy liczna delegacja, z władzami Fundacji Orłów Górskiego (Andrzej Brusikiewicz, Janusz Jesionek) i stowarzyszenia Orły Górskiego (Lesław Ćmikiewicz) złożyła wiązanki i wieńce na grobie Kazimierza Górskiego, na wojskowych Powązkach:

Minister Annie Krupce przy grobie pana Kazimierza asystowali między innymi Andrzej Brusikiewicz, Janusz Jesionek i Lesław Ćmikiewicz. Fot. Mateusz Kostrzewa/Legia Warszawa

O godzinie 11.00 do obiegu – symbolicznie – został wprowadzony, ze specjalnie przygotowanego na tę okazję bankomatu, Euro Souvenir o nominale 0 Euro z wizerunkiem Kazimierza Górskiego. W inauguracji banknotu udział wzięli dyrektor stołecznego Muzeum Sportu i Turystyki, Sławomir Majcher oraz wiceprzewodnicząca sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, posłanka Bożena Żelazowska:

Kazimierz Górski z… bankomatu. Numizmaty z miejsca cieszyły się wielką popularnością, przez pierwsze trzy godziny rozeszło się niemal 3000 sztuk tej limitowanej kolekcjonerskiej serii. Fot. Fundacja Kazimierza Górskiego

Na otwarciu wystawy “Łączy nas Kazimierz Górski” syn Trenera Wszech  Czasów, Dariusz, odebrał pamiątkowy portret – z podobizną z banknotu – od prezesa spółki Banknoty Pamiątkowe, która jest pomysłodawcą kolekcjonerskiej serii Orły Górskiego:

Pamiątka z pracy nad banknotem pozostała w rękach rodziny Górskich. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki

Wystawę “Łączy nas Kazimierz Górski” punktualnie o godzinie 12.30 otworzył wicepremier rządu RP, Piotr Gliński:

Wernisaż, swoją osobą i bardzo rzeczowym przemówieniem uświetnił minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, wicepremier Piotr Gliński. Fot. Muzeum Sportu i Turystyki