2 marca banknot z Kazimierzem Górskim!

Już 2 marca – a zatem w dniu 100. urodzin Kazimierza Górskiego – zainaugurowana zostanie dystrybucja pamiątkowego banknotu 0 Euro poświęconemu polskiemu Trenerowi Wszech Czasów. To początek kolekcjonerskiej serii upamiętniającej zespół Orłów Górskiego – piłkarzy oraz trenerów. Emitentem banknotów z serii „Orły Górskiego” jest Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie, zaś partnerami Emisji Fundacja Kazimierza Górskiego oraz Banknoty Pamiątkowe Sp. z o.o.

 

W cyklu, który będzie emitowany do 10 września 2022, gdy świętować będziemy szczególny Dzień Piłkarza – w 50. rocznicę jego ustanowienia, do czego bodźcem było wywalczenie przez biało-czerwonych futbolistów złotego medalu olimpijskiego na igrzyskach w Monachium – uwiecznieni zostaną zawodnicy, którzy stanęli na podium trzech wielkich światowych turniejów z lat 1972-76. A także najbliżsi współpracownicy selekcjonera Górskiego, Andrzej Strejlau i Jacek Gmoch.

 

 

Nakład (zamknięty, co oznacza, że emitent nie planuje dodruku) banknotu poświęconego 100. rocznicy urodzin Kazimierza Górskiego wyniesie 10 tysięcy egzemplarzy. Dystrybucja będzie odbywać się na platformie www.orlygorskiego.esouvenir.pl. Dla kolekcjonerów, którzy chcieliby w wygodny sposób zabezpieczyć sobie całą kolekcję przygotowane zostały różne rozwiązania abonamentowe. Które można będzie rezerwować od Pierwszego Dnia Emisji.

 

 

 

 

Banknot pamiątkowy 0 Euro,  czyli tzw. Euro Souvenir po raz pierwszy wydano we Francji, w 2015 roku. Od tego czasu został wdrożony już w wielu innych krajach. I wszędzie przyjął się jako kolekcjonerski walor do uwieczniania interesujących miejsc, obiektów architektonicznych, a przed wszystkim – uznanych postaci,  które nie znalazły się dotychczas na banknotach będących w oficjalnym obiegu. Przed dwoma laty ukazał się pierwszy polski banknot pamiątkowy 0 Euro – z panoramą Warszawy.

 

 

Banknoty pamiątkowe 0 Euro – nie tylko z uwagi na nominał – nie są oczywiście środkiem płatniczym, ale  wyglądem przypominają oryginalne banknoty Euro. Zawierają bowiem elementy ochronne: znak wodny, hologram, mikrodruk czy zabezpieczenia UV. I w stu procentach są wykonane z papieru bawełnianego.