Szanowni Czytelnicy,

 

   Miło mi poinformować, że dziś – zupełnie nieprzypadkowo 5 maja, dokładnie w 49. rocznicę debiutu Kazimierza Górskiego w roli selekcjonera w wygranym 4:2 wyjazdowym spotkaniu ze Szwajcarią – wystartowała zupełnie nowa odsłona internetowej strony fundacji Jego imienia. Do lektury, a z czasem także oglądania produkcji wideo, zapraszam wszystkich chętnych, którzy chcieliby zapoznać się z historią życia i kariery zawodowej najlepszego trenera w historii naszego futbolu. Będziemy przypominali o dniach największej chwały polskiego piłkarstwa, zaprezentujemy wywiady z ludźmi, którzy współtworzyli potęgę biało-czerwonej reprezentacji i byli najbliżej Pana Kazimierza i zespołu Orłów Górskiego w latach 1970-76. Postaramy się oddać ogólnonarodowe emocje, jakie towarzyszyły wówczas tej niezapomnianej drużynie podczas dwóch turniejów olimpijskich – w Monachium i Montrealu – a także w trakcie eliminacji i finałów mistrzostw świata 1974 roku.

   To właśnie Pan Kazimierz z grupą najbliższych współpracowników – dzięki właściwej selekcji, przygotowaniu, nowatorskim w skali światowej metodom pracy, a także pewnej dozie szczęścia – wydźwignęli polski futbol na najwyższy ówczesny poziom i osiągnęli spektakularne sukcesy. Starszych kibiców i internautów, którzy mieli przywilej przeżywania tamtych fantastycznych chwil zapraszamy do przypomnienia ich sobie, odświeżenia, sentymentalnego powrotu do czasów młodości. Młodszym fanom i miłośnikom polskiej piłki nożnej proponujemy natomiast lekcję wspaniałej historii. Odsłonimy kulisy budowy sportowej potęgi, postaramy się także pokazać realia – jakże odmienne od współczesnych – w jakich musiała radzić sobie piłka nożna w naszym kraju w tamtych czasach. Czasach pionierów, którym przewodził trener Górski. Zapewniam, że wywiady, które już przygotowaliśmy i będziemy cyklicznie publikować, a także wszystkie inne teksty, w znaczący sposób wzbogacą wiedzę o początkach złotej dekady w polskim futbolu. I całej selekcjonerskiej kadencji Pana Kazimierza.

  Jednocześnie przypominam, że już za niespełna rok będziemy świętowali 100-lecie urodzin Kazimierza Górskiego. Z tej okazji zarząd Fundacji przygotował bogaty plan obchodów, w które wpisuje się odnowienie naszej internetowej strony. Plan jest ambitny, w 2021 roku – oprócz przeprowadzenia rocznicowych akademii – zamierzamy doprowadzić do nakręcenia filmu dokumentalnego o najwybitniejszym trenerze wszech czasów. Wystąpiliśmy już do Telewizji Polskiej SA – w której posiadaniu jest większość materiałów filmowych z tamtego okresu – z propozycją, aby została koproducentem tego kosztownego projektu, który będzie reżyserowany przez Janusza Zaorskiego. I już nawiązaliśmy z TVP współpracę. Oficjalną informację o planach w tym zakresie przekazaliśmy również do PZPN. Niezależnie od powyższego, nieustannie poszukujemy sponsorów, którzy pomogliby uświetnić w ten sposób jubileusz Pana Trenera.

   Ludzi, firmy i instytucje, którym bliski jest dorobek Kazimierza Górskiego serdecznie zapraszamy do współpracy. W najnowszej historii Polski niewiele było postaci tak jednoznacznie i ciepło ocenianych przez rodaków. Warto zatem tę cenną pamięć o nietuzinkowej osobie, świetnym fachowcu i człowieku sukcesu w skali światowej przekazać następnym pokoleniom. 

Janusz Jesionek,

prezes Fundacji Kazimierza Górskiego